Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy na Mokotowie. Zobacz też: Ulica Różana w Wesołej.

Ulica Różana – ulica położona na Starym Mokotowie w dzielnicy Mokotów, która biegnie od ul. Puławskiej do al. Niepodległości. Nazwa ulicy odwołuje się do róży, od dawniej znajdujących się tutaj ogrodów pełnych róż.

Historia[]

Różana (2)

Ulica Różana
(rejon ul. Falęckiej – widok na zachód)

Teatr Guliwer

Teatr Guliwer (nr 16)

Różana (nr 71, nr 73)

Domy nr 71 i nr 73

Ulica była pierwotnie drogą narolną wsi Mokotów, biegnącą od traktu nowoaleksandryjskiego, wytyczono ją pod koniec XIX wieku. W otoczeniu powstał szereg cegielni i glinianek (ich okolice zwano Jakubami) oraz liczne ogrody, a potem także wiele małych zakładów przemysłowych i przedmiejskich domków. Ulica znalazła się w granicach miasta w 1916 roku i otrzymała potwierdzoną nazwę Różana, następnie w okresie międzywojennym została zabudowana najpierw domami jednorodzinnymi, a po ułożeniu nawierzchni na całej długości w II połowie lat 30. XX wieku (po zasypaniu glinianki w rejonie ul. Wiśniowej) także nowoczesnymi kamienicami. Mimo to przetrwało też kilka mniejszych zakładów, w tym fabryka octu Józefa Komicza.

W 1939 roku ulica rozpoczynała swój bieg od ul. Puławskiej, gdzie miał znajdować się plac Stachiewicza, następnie kierowała się na zachód, krzyżując się kolejno z ulicami: Bałuckiego, planowaną Łomnicką, Wiśniową (między tymi dwoma ulicami miał znaleźć się skwer Mielczarskiego), Kazimierzowską, Falęcką, Lewicką, Kwiatową i Króżańską, by zakończyć się u zbiegu z al. Niepodległości i planowaną ul. Żeglarską. Wchodziła wówczas w skład komisariatu XVI Mokotów.

Podczas powstania warszawskiego 26 września Niemcy prowadzili ulicą ataki na ostatnie powstańcze pozycje na Mokotowie. Zabudowa ulicy uległa częściowemu zniszczeniu podczas II wojny światowej, jednak po wojnie została w dużej mierze odbudowana, a puste parcele zabudowano nowymi budynkami. W latach 1950-1958 zawracała tędy linia 125, jednak usunięto ją stąd w 1958 roku w związku z przebudową ulicy. Obecnie widoczny jest podział w zabudowie ulicy – na odcinku wschodnim otoczenie stanowią głównie kamienice i budynki mieszkalne, na odcinku zachodnim dominują zaś (głównie w pierzei południowej) domki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Puławską, po czym biegnie na zachód, krzyżując się kolejno z ulicami: Bałuckiego, Grażyny, Wiśniową, Kazimierzowską, Falęcką, Lewicką, Kwiatową i Króżańską, by zakończyć się na al. Niepodległości, na którą nie bezpośredniego wjazdu. Na odcinku od ul. Puławskiej do ul. Kazimierzowskiej jest ulicą jednokierunkową.

Otoczenie[]

Przy ul. Różanej zachował się szereg przedwojennych kamienic i domów, które znajdują się pod następującymi adresami: nr 7, nr 9, nr 13, nr 14, nr 19, nr 21, nr 23, nr 25, nr 22/24, nr 30a, nr 32, nr 39, nr 41, nr 42, nr 44, nr 49, nr 51, nr 53, nr 55, nr 57, nr 59, nr 65, nr 67, nr 69, nr 71, nr 73 oraz nr 75.

Przy ul. Różanej znajduje się również apartamentowiec Flower House (nr 8), Teatr Guliwer (nr 16) oraz zespół szkół nr 99 im. Stefana Starzyńskiego (nr 22/24), w którego skład wchodzą: szkoła podstawowa specjalna nr 111, gimnazjum specjalne nr 135 oraz gimnazjum specjalne nr 150. Na samym początku ulicy, u zbiegu z ul. Puławską znajduje się również skwer Stanisława Broniewskiego.

Ponadto na budynku nr 36 widnieje tablica upamiętniająca Jerzego Horczaka „Wróbla”, harcerza hufca "Sad" Grup Szturmowych Szarych Szeregów, który w tym miejscu 5 sierpnia 1943 roku stoczył samotną walkę z policją niemiecką w obronie konspiracyjnego magazynu broni, został potem aresztowany 19 sierpnia, zginął w śledztwie zakatowany przez gestapo.

Inne ulice o tej nazwie[]

Nazwę "Różana" nosiła dawniej również ulica Bartoszycka w Falenicy, ulica Herbaciana w Radości oraz ulica Baranowska w Ursusie. Ponadto nazwę "Różana" nosi ulica w Wesołej

Galeria[]

Advertisement