Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Ponarska (2018)

Ulica Ponarska – 350-metrowa ulica położona na Targówku, na osiedlu Wilno w obszarze Elsnerów, która biegnie łukiem od ul. Zamkowej do ul. Wiernej. Ulica nie krzyżuje z innymi ulicami.

Ulica znajduje się na terenie dawnego folwarku Elsnerów, dawniej w jej miejscu znajdowały się pola, a w okresie powojennym także zabudowania przemysłowe, zlikwidowane przy budowie osiedla Wilno[1]. Budowa ulicy rozpoczęła się w 2012 roku wraz z budową osiedla, do 2013 roku gotowa była pierwsza część ulicy od strony ul. Zamkowej zapewniająca dojazd do trzech bloków, a do 2016 roku, gdy ukończono kolejne trzy bloki ulicę zbudowano w pełnym przebiegu.

Ulica swoją nazwę, według obowiązującego tu nazewniczego "klucza wileńskiego", otrzymała 20 października 2011 roku[2]. Nazwa nawiązuje do lewobrzeżnej dzielnicy litewskiego Wilna Ponary.

Do ulicy przypisanych jest sześć bloków mieszkalnych przylegających do ulicy od północy. W budynku pod numerem 11 mieści się Centrum Medyczne Wilno.

Przypisy

  1. Mapa historyczna m.st. Warszawy
  2. Uchwała nr XXVI/537/2011 Rady m.st. Warszawy z dnia 20 października 2011 r. w sprawie nadania nazw ulicom i placom w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Advertisement