ulica brak
Pamiętajcie o Ogrodach
Zespół CH Arkadia.jpg
Ulica w pobliżu krańca autobusowego i wjazdu na parking centrum handlowego (2011)
Dzielnica: Śródmieście
Okres powstania: 2003
Długość: 250 m
Google MapsOpen Street Map

Ulica Pamiętajcie o Ogrodach znajduje się na Muranowie w Śródmieściu, przebiega równolegle do zachodniej ściany CH Westfield Arkadia.

Odchodzi w kierunku północnym od ul. Słomińskiego i kończy się rondem Kofty przy ul. Kłopot.

Historia

Tablica MSI z nazwą ulicy

Początkowo na obszarze tym znajdowała się towarowa stacja rozrządowa Dworca Gdańskiego, a po jej okrojeniu po II wojnie światowej, a potem likwidacji w latach 80., ogrody działkowe[1].

Ulica powstała w 2003 roku wraz z budową układu drogowego wokół Centrum Handlowego Westfield Arkadia (wraz z nowym przebiegiem ul. Kłopot oraz rondami Kofty i Maklakiewicza).

Przez długi okres swojego istnienia była bezimienna – pierwsze pomysły nadania nazwy pojawiły się w 2014 roku, kiedy podawano propozycje nt. nazewnictwa. Radni polecili nadanie obecnej nazwy, propozycja został jednak negatywnie przyjęta przez Radę Dzielnicy Śródmieście[2]. 15 stycznia 2015 roku podjęto uchwałę, na mocy której nadano nazwę ulicy - weszła ona w życie czternaście dni później[3]

Patron

Autorem tekstu piosenki Pamiętajcie o Ogrodach był Jonasz Kofta – poeta, zmarły w 1988, został upamiętniony nazwą ronda zamykającego ulicę. Sama nazwa ulicy nawiązuje do ogrodów działkowych, znajdujących się na tym terenie przed budową ulicy. Obecnie ogrody działkowe przylegają jedynie do ok. 50-metrowego odcinka ulicy po jej wschodniej stronie.

Komunikacja miejska

Wzdłuż ulicy znajduje się jeden przystanek, który należy do zespołu CH Arkadia

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.