Ulica Orszady – długa na prawie 1200 metrów ulica położona w Wilanowie. Łączy ulicę Kokosową z terenami poniżej skarpy wiślanej. Jest zorientowana w kierunku północ-południe, jedyną jej przecznicą jest ulica Hlonda.

Zjazd ze skarpy i jego przedłużenie w kierunku Wilanowa (dzisiejsza ul. Hlonda) w tym miejscu pojawia się już na mapie okolic Warszawy z 1836 roku[1].

Latem 2008 roku ulicę wraz z jej przedłużeniem, ulicą Hlonda, przebudowano i wyasfaltowano, tworząc tymczasowe połączenie między Ursynowem a Miasteczkiem Wilanów. Jako że była to ulica wąska, poprowadzona przez trudny teren skarpy wiślanej, postawiono na niej słupki uwidaczniające krawędzie jezdni (tablice kierujące), specjalne konstrukcje ograniczające wysokość wjeżdżających pojazdów oraz wybudowano progi zwalniające. Mimo to dochodziło tutaj do niebezpiecznych sytuacji wywołanych brakiem chodników oraz wzmożonym ruchem, wobec czego planowano zamianę ulicy w drogę jednokierunkową.[2] W dodatku cały czas istniało zagrożenie, że ulica zostanie zamknięta z powodu obsuwania się skarpy wiślanej[3], co faktycznie wydarzyło się latem 2010 roku, kiedy obsunęła się ona podczas obfitych deszczów, a ulica została zamknięta.

Dopiero w październiku zabrano się za wzmocnienie podłoża ulicy[4]. Ruch miał zostać przywrócony jeszcze w marcu 2011, czemu sprzeciwiali się okoliczni mieszkańcy[5], ostatecznie Miejski Inżynier Ruchu Janusz Galas dopiero na początku lipca wydał zgodę na otwarcie jezdni tylko w kierunku zachodnim, z wytyczeniem kontrapasa rowerowego w dół skarpy oraz wprowadzeniem pełnego pierwszeństwa dla pieszych. Takiej decyzji sprzeciwiły się natomiast władze Ursynowa, uważając takie rozwiązanie za "prowizorkę, która zostanie na lata"[6]. Mimo protestów drogę otwarto 19 sierpnia[7].

Przy północnym końcu ulicy leży Rezerwat krajobrazowy Skarpa Ursynowska. 3 czerwca 2010 roku na rogu ul. Hlonda ustawiona została kapliczka upamiętniająca zbrodnię katyńską oraz katastrofę smoleńską. Granitową kapliczkę z figurką Chrystusa Boleściwego skrywającego twarz w dłoniach postawioną z inicjatywy ks. Adama Zelgi, proboszcza parafii bł. Edmunda Bojanowskiego, zaprojektował Jerzy Kalina. Fundatorem był poseł Parlamentu Europejskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, Czesław Siekierski[8].

Galeria

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.