Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: jurydyka Ordynacka oraz zespół przystankowy Ordynacka.

Ulica Ordynacka – ulica położona w Śródmieściu Północnym, która biegnie od skraju skarpy wiślanej przy Zamku Ostrogskich do Nowego Światu.

Ulica powstała zapewne w XVII wieku jako droga łącząca Nowy Świat z pałacem ordynatów Ostrogskich, od 1659 roku w jej sąsiedztwie znajdowała się jurydyka Nowoświecka. W 1739 roku droga ta stała się główną ulicą nowo założonej jurydyki Ordynacka, która została upchnięta między już istniejące jurydyki Tamka-Kałęczyn, Bożydar-Kałęczyn, Nowoświecka i Aleksandria. W XVIII wieku północna pierzeja ulicy była już gęsto zabudowana, a na rogu ul. Aleksandria znajdowała się obszerna karczma. Południowa pierzeja zajęta była przez mieszczańskie ogrody.

Nazwę ulicy zatwierdzono w 1771 roku, zaś w 1784 roku istniał tutaj pałac, dom murowany oraz dwa dworki, mieściło się tutaj również targowisko "Na Ordynackiem". Ulica została zabudowana kamienicami w II połowie XIX wieku, a w 1883 roku na jednej z posesji przeprowadzono nową ulicę: Okólnik. Powstało też kilka nowoczesnych gmachów oraz cyrk "Na Okólniku". W 1939 roku ulica biegła od ul. Okólnik na północ (przez dzisiejszy skwer Wodiczki), potem skręcała na zachód i krzyżowała się z ulicami Okólnik i Kopernika, by zakończyć się u zbiegu z Nowym Światem i Warecką.

Zabudowa uległa zniszczeniu w 1939 i 1944 roku, w latach 50. XX wieku odbudowano odcinek bliżej ul. Nowy Świat. Zachowało się też dużo starej zabudowy, przypisanej jednak adresowo do ul. Tamka i ul. Okólnik, w pozostałej części powstały zaś nowe budynki, w tym gmach Akademii Muzycznej przy ul. Okólnik 2.

Budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Warta” (nr 14/16)

Ulica rozpoczyna swój bieg na skraju skarpy wiślanej obok Zamku Gnińskich-Ostrogskich, a następnie biegnie na zachód krzyżując się kolejno z ulicami Okólnik, Kopernika i Gałczyńskiego (przez przejazd bramny), by zakończyć się u zbiegu z Nowym Światem i Warecką.

Przy ul. Ordynackiej znajdują się następujące obiekty:

Ponadto na budynku nr 14/16 umieszczona jest tablica upamiętniająca Leopolda Staffa. Spośród nieistniejących obiektów należy także wspomnieć o kamienicy i kaplicy Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, które to obiekty znajdowały się przy ul. Ordynackiej 4.

Advertisement