Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Okrzei widziana z Targowej

Kamienica Mintera na rogu Okrzei i Sierakowskiego

Ulica Stefana Okrzei (dawniej Brukowana, Brukowa) – około 580-metrowa ulica, leży w obszarze Stara Praga na Pradze Północ. Patronuje jej Stefan Okrzeja, działacz niepodległościowy, członek PPS stracony na stokach Cytadeli. Ulica jest jednokierunkowa – ruch odbywa się w stronę ul. Targowej (na północny wschód). Posiada jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu.

Przebieg

Ulica Okrzei jest równoległa do sąsiadującej ulicy Kłopotowskiego, na której ruch odbywa się w przeciwnym kierunku. Zaczyna się na Wybrzeżu Szczecińskim, a następnie przecina kolejno ulice Panieńską, Krowią, Sierakowskiego, Wrzesińską i Jagiellońską. Ulica kończy swój bieg na Targowej, a jej przedłużeniem jest ulica Ząbkowska.

Historia

Sięgają XVI wieku, kiedy to wraz z Ząbkowską stanowiły granicę pomiędzy wydzielonymi jurydyką praską oraz Skaryszewem. W późniejszym czasie zyskała na znaczeniu, ponieważ wychodziły na nią Mosty łyżwowe, a także Most Ponińskiego. Dzięki temu ulica szybko zyskała murowaną zabudowę, a także jako jedna z pierwszych na Pradze posiadała bruk. Stąd pochodzi jej pierwsza nazwa - Brukowana. Do końca XVIII w., kiedy to zniszczono Most Ponińskiego Brukowana stała się jedną z bogatszych ulic Pragi.

Ze względu na budowę fortyfikacji podczas wojen napoleońskich zniszczono dużą część Pragi i w związku z tym również zabudowań na ulicy Brukowanej. Ulicę odbudowano i mimo poprowadzenia mostów łyżwowych na sąsiednią ulicę Brukową wciąż powstawały tutaj zakłady przemysłowe i usługowe, a także liczne kamienice związane z okoliczną społecznością żydowską. Mniej więcej w połowie XIX wieku doszło do zmiany nazw ulic i Brukowaną zmieniono na Brukową (po ulicy sąsiedniej, nazywanej po zmianie Szeroką).

Na placu po wschodniej części ulicy znajdował się plac rzeźni miejskiej, na co wskazuje nazwa jednej z bocznych ulic - Krowia. Na rogu z Brukową stał postawiony w 1899 roku gmach szlachtuzu (nie przetrwał do dzisiaj).

W 1948 ulica otrzymała nowego patrona - Stefana Okrzeję. Po II wojnie światowej na ulicy stanął m.in. Powszechny Dom Towarowy oraz Kino Praha. Dnia 17 stycznia 1985 r. u zbiegu Okrzei i Wybrzeża Szczecińskiego odsłonięto Pomnik Kościuszkowców. W 1997 roku próbowano zmienić patrona ulicy na kardynała Aleksandra Kakowskiego. Ostatecznie imię kardynała nadano jednak ulicy między Gocławiem a Przyczółkiem Grochowskim.

W połowie 2013 roku zaproponowano do realizacji trasę tramwajową przez ul. Okrzei, która biegłaby od al. Jana Pawła II przez ul. Świętokrzyską i ul. Emilii Plater do pl. Piłsudskiego, następnie tunelem do ul. Karowej, mostem przez Wisłę, ul. Okrzei i ul. Ząbkowską do ul. Kawęczyńskiej. Celowość budowy została zbadana przez specjalistów, którzy jednak odrzucili zasadność tej inwestycji.

Otoczenie

<place lat="52.24982177" lon="21.03225474" />

Kamienica Stanisława Brzuchowskiego (nr 29)

Ważniejsze obiekty po północno-zachodniej stronie ulicy Okrzei:

Po południowo-wschodniej stronie ulicy Okrzei mieszczą się:

Advertisement