Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Oczapowskiego.

Ulica Michała Oczapowskiego (dawniej Grodecka, Aleja Władysława Reymonta) – ulica położona na Bielanach, która biegnie od ul. Schroegera do ul. Kasprowicza. Patronem ulicy jest Michał Oczapowski, agronom, dyrektor Instytutu Agronomicznego.

Budynek przedwojenny (nr 4) (2014)

Historycznie teren ten należał do Bielańskiego Pola Wojennego i został przyłączony do Warszawy w 1930 roku, w okresie międzywojennym w tym miejscu wytyczona została ulica Grodecka, biegnąca od ul. Świętego Henryka do ul. Kasprowicza, znajdowała się w całości na terenie komisariatu XXVI Marymont. Ulica uzyskała skromną jezdnię, rozpoczęto też przy niej budowę dwóch budynków mieszkalnych – oba jednak nie zostały ukończone i w takim stanie przetrwały II wojnę światową.

Oba zachowane przy ulicy budynki zostały wykończone, a w latach 50. XX wieku wschodnią pierzeję ulicy zajęło osiedle Bielany I, zaś przeciwległą różne powojenne zabudowania handlowe i warsztatowe. Ulica opisywana nadal nazwą "Grodecka" biegła od al. Konstytucji do ul. Kasprowicza, dopiero na planie z 1961 roku (sektor B2) rzeczona ulica nie jej już zaznaczana – w sąsiedztwie biegnie jedynie al. Reymonta oraz prostopadła, nienazwana wcześniej ul. Grodeckiego. Taki układ powtarza się na mapach w kolejnych latach, co zapewne świadczy o tym, że dawna "Grodecka" została włączona w bieg al. Władysława Reymonta (por. al. Reymonta). Na tym odcinku łączyła się ona jeszcze z lokalnymi uliczkami o nazwach Herbowa oraz Krotochwili, które znajdowały się na wiejskim nadal Wawrzyszewie.

Zapewne dopiero w latach 70. XX wieku pojawiła się nowa koncepcja al. Reymonta, która od skrzyżowania z ul. Schroegera miałaby pobiec prosto na północ do ul. Lindego i ul. Kasprowicza, co zresztą widać jeszcze na planie z 1975 roku (sektor C2) – nazwą "aleja Reymonta" opatrzona jest idąca łukiem ulica, ale zaznaczony jest już "planowany" przebieg arterii na północ, do ul. Lindego. Obecna nazwa ulicy – Michała Oczapowskiego – została nadana 20 grudnia 1974 roku. Wkrótce nowa nazwa została też naniesiona na mapy, choć zaznaczana była na odcinku od ul. Wilkońskiego do ul. Kasprowicza, oficjalnie jednak ulica rozpoczyna się dopiero od ul. Schroegera. Od tamtego czasu otoczenie ulicy nie uległo większym zmianom aż do 2014 roku, kiedy w związku z rozbudową al. Reymonta to ona przejęła rolę drogi głównej, a ul. Oczapowskiego stała się lokalną ulicą dojazdową z wjazdem od ul. Schroegera. W trakcie prac odkryto także starą nawierzchnię z kamienia polnego.

Ulica rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z al. Reymonta i ul. Schroegera, po czym biegnie na północny-wschód, krzyżując się kolejno z ulicami Kulczycką i Grodeckiego, by zakończyć bieg na skrzyżowaniu z ul. Kasprowicza.

Przy ul. Oczapowskiego 4 znajduje się przedwojenny budynek.

Galeria

Advertisement