Ulica Obrońców – długa na prawie 675 metrów ulica położona na Saskiej Kępie, w dzielnicy Praga Południe. Biegnie na zachód od ulicy Nobla, kończy się ślepo w okolicach Wału Miedzeszyńskiego. W swoim biegu krzyżuje się kolejno z ulicami: Styki, Królowej Aldony, Francuską, Poselską, Katowicką i Dąbrowiecką. Ulica jest jednokierunkowa na odcinku od Katowickiej do Francuskiej, w pozostałych częściach dwukierunkowa. W pierwotnych planach ulica miała dochodzić aż do ulicy Międzynarodowej, wybudowany Kościół przy Nobla miał być "wyspą" na ulicy Obrońców. Powojenna decyzja o wybudowaniu Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej ostatecznie zmieniła te plany. Formalnie ulica Obrońców ma swój pieszy odcinek także pomiędzy ul. Saską, a Niekłańską.

Ulica Obrońców powstała wraz z osiedlem Saska Kępa na początku lat 20. XX wieku. Nazwa ulicy, podobnie jak innych ulic w okolicy (Walecznych, Zwycięzców), upamiętnia ludzi bohaterskich i zasłużonych.

Najważniejsze i najciekawsze obiekty

Ulica Obrońców, rejon ul. Poselskiej

Willa nr 25

Willa nr 26

Willa nr 28/30

Willa nr 33

Oprócz tego u zbiegu Obrońców z Nobla (z adresem tej drugiej ulicy) – zabytkowy kościół św. Andrzeja Boboli parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.