FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Nowoursynowska.
Nowoursynowska
Służew, Stary Służew, Ursynów Centrum, Natolin, Błonia Wilanowskie, Kabaty, Las Kabacki
Mokotów, Ursynów, Wilanów
Nowoursynowska 05 (przystanek)
ul. Nowoursynowska (rejon ul. Dolina Służewiecka)
Okres powstania: przed XIII wiekiem
Długość: 5 900 m
Zakres numerów: 25-178
Google MapsOpen Street Map

52° 10.151' N 21° 2.489' E

Ulica Nowoursynowska – długa łącznie na 5,9 kilometra ulica położona na terenie dzielnic Mokotów i Ursynów na odcinkach od Wałbrzyskiej do Ciszewskiego, od Nugat do Rosoła oraz od Relaksowej do Rydzowej. Przerwy te pojawiły się wraz z powstałymi osiedlami i ulicami (przy drugiej przerwie Nowoursynowska przechodzi w Rosoła). Na północnym odcinku odbywa się ruch autobusowy.

HistoriaEdytuj

Kabaty-old

Pozostałości Starych Kabat - gospodarstwo przy ul. Nowoursynowskiej

Nowoursynowska (przebudowa)

Przebudowa ul. Nowoursynowskiej (rejon Arbuzowej), 23.04.2011

Nowoursynowska (przebudowa 2)

Przebudowa ul. Nowoursynowskiej (rejon Chłapowskiego), 16.06.2011

Pierwotnie droga, której śladem idzie dziś ulica Nowoursynowska prowadziła do Czerska, przy niej znajdowała się wieś Wolica.

Kiedy tereny te należały już do miasta, ale nie było jeszcze osiedla Ursynów, ulica Nowoursynowska była najważniejszą, pokrytą "kocimi łbami", arterią tej części miasta (widok w 1961), można było nią dojechać do Wolicy i pałacu w Natolinie. Ulicą kursowała wtedy linia 104, dojeżdżając do krańca Wolica.

Kiedy w 1982 roku wzdłuż ulicy zaczęły powoli powstawać osiedla, zamknięto odcinek między ulicami Ciszewskiego i Nugat. W październiku 2007 roku rozpoczęto przebudowę odcinka na terenie SGGW, rozpoczęto budowę drugiej jezdni, zatok przystankowych, sygnalizacji świetlnej oraz ścieżki rowerowej. Budowa zachodniej jezdni zakończyła się 28 stycznia, a cały remont tego odcinka zakończył się 25 kwietnia 2008 roku.

Drugi etap poszerzania ulicy, na odcinku do Doliny Służewieckiej, rozpoczął się w grudniu 2010 roku od przygotowania terenu i wycinki drzew. Cała ulica była gotowa latem 2011, opóźnienia związane były z problemami z przejęciem terenu przy Przystani Wolnego Czasu – dodatkowo baraki kierownictwa budowy zamieszkane zostały przez bezdomnych, których przez zimę nie można było z nich wyrzucić. W daleko zakrojonych planach na przyszłość jest wybudowanie na skrzyżowaniu z przyszłą Trasą Sikorskiego wielopoziomowego skrzyżowania ([1]).

PrzebiegEdytuj

Ulica zaczyna swój bieg na południu, w Lesie Kabackim, od skrzyżowania z ulicami Maślaków i Muchomora. Biegnąc na północ, krzyżuje się kolejno z ulicami: Rydzową, Koźlaków, Boczniaków, Rzekotki, Kabacką, Kuny, Jeża i Relaksową, a następnie urywa się. Dalszy jej fragment ulicy rozpoczyna się skrzyżowaniem z Rosoła (za ulicą Jeżewskiego), biegnąc dalej na północ krzyżuje się ona kolejno z ulicami: Belgradzką, Gęsickiego, Pietraszewicza, Pachnącą, Pawlaczyka, Kokosową, Płaskowickiej, Imbirową, Arachidową, Panoramiczną, i ponownie Kokosową, po czym urywa się, dochodząc do Nugatu. Dalszy swój bieg zaczyna skrzyżowaniem z Ciszewskiego, a następnie, biegnąc na północ, tworzy skrzyżowania z ulicami: Arbuzową, Arkadową, Fosa, Doliną Służewiecką, Elsnera i Łukową, kończąc swój bieg na skrzyżowaniu z Wałbrzyską, Dominikańską i Noskowskiego.

Najważniejsze obiektyEdytuj

Przy ulicy Nowoursynowskiej znajdują się m.in. osiedla Służew nad Dolinką albo Stare Kabaty, Fort Służew, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego z Pałacem Ursynów (ulica jest dla niej drogą wewnętrzną, kampus znajduje się po obu stronach Nowoursynowskiej), Pałac w Natolinie oraz Las Kabacki. Ciekawym miejscem jest tez położony przy Nowoursynowskiej 84 akwedukt.

W pobliżu Parku Natolińskiego, bezpośrednio przy ulicy, znajduje się dąb Mieszko, jedno z najstarszych drzew w Polsce.

GaleriaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj