Ulica Jana Nowaka-Jeziorańskiego (roboczo Anińska) – ulica, która biegnie na Pradze Południe od ul. Rechniewskiego do mostku nad Kanałem Gocławskim, równolegle do ul. Ostrobramskiej.

Ulica powstała około 2002 roku i początkowo roboczo nazwana została Anińska, gdyż docelowo w przyszłości ma biec do Anina, i wówczas biegła na odcinku od ul. Rechniewskiego do ul. Fieldorfa. Kilka tygodni po śmierci słynnego Kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, 11 lutego 2005 roku samorząd osiedla Grochów Południowy złożył wniosek do Rady Warszawy, by jego osobę upamiętnić poprzez nadanie jej imienia tej bezimiennej wówczas ulicy na pograniczu Grochowa i Gocławia.

Specjalnie dla Nowaka-Jeziorańskiego, Rada Warszawy zmieniła uchwałę w sprawie systemu nadawania nazw ulicom i placom publicznym w m.st. Warszawie, dopuszczając tym samym odstąpienie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach od pięcioletniego okresu oczekiwania. Z wnioskiem o takie odstępstwo wystąpić musi Prezydent m.st. Warszawy. Dopiero w 2007 roku pozytywnie zaopiniowała go Hanna Gronkiewicz-Waltz, a Rada Warszawy 7 marca wydała ostateczną zgodę. Symbolicznego odsłonięcia pierwszej z nich dokonali w samo południe Wiesława Dworzyńska z Samorządu Osiedla Grochów Południowy i wiceburmistrzowie Pragi Południe Marek Karpowicz i Adam Grzegrzółka.

Ulica od początku istnienia stanowiła jedną z ważniejszych ulic pomiędzy Gocławiem a Grochowem, a kilku developerów już wówczas planowało postawienie bloków mieszkalnych. Ulicę wydłużano następnie odcinkami - najpierw do ul. Kapelanów AK, później do mostku nad Kanałem Gocławskim, a następnie dalej na zachód do ul. Skalskiego i budowanego osiedla Saska. Inicjatorzy uczczenia Kuriera od początku podkreślali, że Jego imieniem, nazwana powinna być ulica duża, o istotnym znaczeniu komunikacyjnym. W 2012 roku Rada Warszawy zadecydowała, aby tą samą nazwą nazwać nowe odcinki ulicy. Aby ulicą mógł odbywać się ruch autobusowy, w lipcu 2013 roku rozpisano przetarg na wybudowanie pięciu zatoczek przystankowych, których budowa rozpoczęła się w październiku. Autobusy linii 135 i 311 ulicą wyruszyły 7 stycznia 2014 roku, a 1 lutego 2015 roku dołączyła do nich linia 151.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Rechniewskiego, po czym biegnie na zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Fieldorfa, Bukowskiego, Kompasową, Poligonową, Kapelanów Armii Krajowej, a następnie przechodzi mostkiem nad Kanałem Gocławskim do Skalskiego, by zakończyć się kilkadziesiąt metrów dalej na wysokości osiedla Saska (w budowie), które docelowo znajdzie się tutaj po obu stronach ulicy.

Ciekawostki

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.