Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Jana Nowaka-Jeziorańskiego (roboczo Anińska) – ulica, która biegnie na Pradze Południe od ul. Rechniewskiego do mostku nad Kanałem Gocławskim, równolegle do ul. Ostrobramskiej.

Ulica powstała około 2002 roku i początkowo roboczo nazwana została Anińska, gdyż docelowo w przyszłości ma biec do Anina, i wówczas biegła na odcinku od ul. Rechniewskiego do ul. Fieldorfa. Kilka tygodni po śmierci słynnego Kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, 11 lutego 2005 roku samorząd osiedla Grochów Południowy złożył wniosek do Rady Warszawy, by jego osobę upamiętnić poprzez nadanie jej imienia tej bezimiennej wówczas ulicy na pograniczu Grochowa i Gocławia.

Specjalnie dla Nowaka-Jeziorańskiego, Rada Warszawy zmieniła uchwałę w sprawie systemu nadawania nazw ulicom i placom publicznym w m.st. Warszawie, dopuszczając tym samym odstąpienie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach od pięcioletniego okresu oczekiwania. Z wnioskiem o takie odstępstwo wystąpić musi Prezydent m.st. Warszawy. Dopiero w 2007 roku pozytywnie zaopiniowała go Hanna Gronkiewicz-Waltz, a Rada Warszawy 7 marca wydała ostateczną zgodę. Symbolicznego odsłonięcia pierwszej z nich dokonali w samo południe Wiesława Dworzyńska z Samorządu Osiedla Grochów Południowy i wiceburmistrzowie Pragi Południe Marek Karpowicz i Adam Grzegrzółka.

Ulica od początku istnienia stanowiła jedną z ważniejszych ulic pomiędzy Gocławiem a Grochowem, a kilku developerów już wówczas planowało postawienie bloków mieszkalnych. Ulicę wydłużano następnie odcinkami - najpierw do ul. Kapelanów AK, później do mostku nad Kanałem Gocławskim, a następnie dalej na zachód do ul. Skalskiego i budowanego osiedla Saska. Inicjatorzy uczczenia Kuriera od początku podkreślali, że Jego imieniem, nazwana powinna być ulica duża, o istotnym znaczeniu komunikacyjnym. W 2012 roku Rada Warszawy zadecydowała, aby tą samą nazwą nazwać nowe odcinki ulicy. Aby ulicą mógł odbywać się ruch autobusowy, w lipcu 2013 roku rozpisano przetarg na wybudowanie pięciu zatoczek przystankowych, których budowa rozpoczęła się w październiku. Autobusy linii 135 i 311 ulicą wyruszyły 7 stycznia 2014 roku, a 1 lutego 2015 roku dołączyła do nich linia 151.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Rechniewskiego, po czym biegnie na zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Fieldorfa, Bukowskiego, Kompasową, Poligonową, Kapelanów Armii Krajowej, a następnie przechodzi mostkiem nad Kanałem Gocławskim do Skalskiego, by zakończyć się kilkadziesiąt metrów dalej na wysokości osiedla Saska (w budowie), które docelowo znajdzie się tutaj po obu stronach ulicy.

Ciekawostki

  • W okolicach ulicy Nowaka-Jeziorańskiego podczas okupacji było zakonspirowane mieszkanie Stanisława Witkowskiego "Żbika", z którego Kurier wyruszył z pierwszą misją do Londynu.
  • W Warszawie istnieje też ulica Jeziorańskiego, który był krewnym "Kuriera".

Galeria

Advertisement