Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Niedźwiedzia.

<place lat="52.17619250" lon="21.02632670" /> Ulica Niedźwiedzia (dawniej Jeremiego Wiśniowieckiego) – ulica na Służewie w dzielnicy Mokotów, która przebiega od ul. Świeradowskiej do ul. Dominikańskiej.

Sama ulica powstała przed II wojną światową, ale znaczenie nabrała w 1932 roku, kiedy przyjęto plan parcelacji „osiedla Służew-Służewiec” po wcieleniu tych terenów do Warszawy. Jej pierwotna nazwa upamiętniała Jeremiego Wiśniowieckiego[1], wojewody ruskiego, uczestnika bitwy pod Beresteczkiem. W latach 50. XX wieku nazwa została zmieniona na obecną, mogło mieć to związek z napiętymi relacjami pomiędzy Polską oraz Ukrainą.

Ulica rozpoczyna się na wschodzie, skrzyżowaniem z ul. Świeradowskiej i przecina ulice Irysową, Wita Stwosza, Puławską (brak możliwości przejazdu pomiędzy odcinkami po obu stronach ulicy), Wołodyjowskiego, Skrzetuskiego, Wernyhory, Rolną, Podbipięty, Kurpińskiego, Studencką, Wróbla i kończy się przy skrzyżowaniu z ul. Dominikańską. Pod numerem 2c znajduje się Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki.

Przypisy

  1. Historia Mokotowa – Służew XX wiek. Stowarzyszenie Miasto-Ogród Służew, dostęp: 13 stycznia 2016
Advertisement