Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Nalewki (przystanek).

Ulica Nalewki - długa na około 250 metrów uliczka położona na osiedlu Muranów, między ulicami Zamenhofa i Dubois. Nie odbywa się nią ruch autobusowy ani tramwajowy.

Bohaterów Getta

ulica Bohaterów Getta - pozostałość po przedwojennej ulicy Nalewki

Dzisiejsza ulica Nalewki to tylko znikomy fragment jej dawnego przebiegu. Nazwa ulicy pochodzi od powstałych w tych okolicach w XIV wieku poborów wody pitnej dla Warszawy, w płynącej tu wówczas rzeczce Bełczącej. Wodociąg składał się ze skrzyń piętrzących wodę, zwanych nalewkami. Z czasem zmieniono nazwę rzeczki na Nalewkę, podobnie tez zaczęto nazywać biegnącą wzdłuż niej drogę. W 1783 roku ulicę wyłożono brukiem, wzdłuż zaczęły powstawać murowane kamienice. Od wschodu ulica opierała się o Park Krasińskich. Okres świetności ulicy rozpoczął się w 2. dekadzie XIX wieku, kiedy przy ulicy zaczęły powstawać piękne kamience, niektóre projektowane m.in. przez Antoniego Corazziego. Okolica stała się głównym miejscem, które zaczęli zamieszkiwac Żydzi. Rozwijał się handel, sklepy zaczęły zajmowac coraz większe przestrzenie, nie tylko w oficynach, ale także na piętrach i podwórkach. 18 października 1881 roku pierwszy konny tramwaj połączył plac Muranowski Nalewkami z placem Zamkowym, w 1909 roku zastąpiła ją trakcja elektryczna. Na początku XX wieku wybudowano Pasaż Simonsa oraz zabudowano kamienicami plac Muranowski.

W okresie międzywojennym ulica Nalewki była jedną z ważniejszych ulic w tej części miasta. Skrzyżowanie Nalewek z Gęsią i Franciszkańską było najruchliwszym punktem w stolicy. W rejonie Arsenału Nalewki były tak wąskie, że nie było chodnika. W przeddzień wybuchu II wojny światowej na Nalewkach swą siedzibę miało około 700 zakładów oraz wiele małych sklepików i przedsiębiorstw. W czasie II wojny światowej weszła w skład warszawskiego getta i została wraz z nim zniszczona podczas i po getcie.

W 1945, zaraz po zakończeniu wojny, ulica była przysypana gruzem i tylko wąska ścieżka odsłaniała fragmentu bruku i torów tramwajowych. W 1947 roku zaczęto odgruzowywać Nalewki w związku z budową ulicy Nowotki, która miała połączyć plac Bankowy z Zoliborzem. Wchłonęła ona fragment dawnych Nalewek między Świętojerską a Franciszkańską, a odcinek wzdłuż Ogrodu Krasińskich zlikwidowano demontując bruk oraz tory tramwajowe, w jego miejsce sadząc trawę i drzewa. Pozostał tylko niewiwlki fragment, dziś znany jako ulica Bohaterów Getta. Nazwę Nalweki przyjęła wobec tego niewielka uliczka na Muranowie (nazwa ta pojawia się na planie miasta w 1961 roku).

Linki zewnętrzne

Advertisement