ulica 1-18
Myśliwiecka
Ulica Myśliwicka.JPG
ul. Myśliwiecka (rejon Profesorskiej)
Dzielnica: Śródmieście
Okres powstania: XVIII wiek
Długość: 1 000 m
Google MapsOpen Street Map

Ulica Myśliwiecka (dawniej Zdrowa, Wiejska Dolna) – ulica położona na Solcu i Ujazdowie w dzielnicy Śródmieście, która biegnie od ul. Szwoleżerów do ul. Górnośląskiej.

Ulica Myśliwiecka
(rejon ul. Górnośląskiej)

Ulica pierwotnie stanowiła zjazd z gościńca ujazdowskiego w kierunku Łazienek Królewskich i istniała już w XVIII wieku pod nazwą Zdrowa (por. Zdrowa) lub Zdrowia, biegła najpierw między cegielniami a pałacem "Ustronie" Stanisława Poniatowskiego, a następnie na wprost wzdłuż skarpy, u podnóża Zamku Ujazdowskiego (mniej więcej na przedłużeniu obecnej ul. Hoene-Wrońskiego) – był to tzw. "odcinek północny". Jednocześnie na początku XIX wieku powstał "odcinek południowy", będący przedłużeniem ul. Rozbrat przez Kanał Piaseczyński w kierunku zespołu koszar kawalerii rosyjskiej (obecna ul. 29 Listopada) oraz ul. Agrykola.

Około 1820 roku południowa część ulicy została wybrukowana, dla tego odcinka najwcześniej, bo już w połowie XIX wieku utarła się nazwa Myśliwiecka, w nawiązaniu do zniekształconej nazwy dawniej znajdującej się tutaj osady Myślewice. Odcinek północny, łączący się z południowym przez ul. Łazienkowską, zwany był jeszcze przez pewien czas Wiejska Dolna. Połączenie z ujednoliceniem nazw nastąpiło dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Pod koniec XIX wieku przy ul. Myśliwieckiej powstał Park Agrykola, zaś w latach 20. XX wieku w północnej części ulicy wybudowano Kolonię Profesorską z kilkoma willami oraz gmachem Gimnazjum im. Batorego.

Na mapach z lat 30. XX wieku dla południowego odcinka ulicy pojawiają się, zamiennie, dwie nazwy – Myśliwiecka (1937) oraz Szwoleżerów (1936), wobec czego ciężko określić, czy doszło do jakiejś zmiany nazwy ulicy na tym odcinku. Podczas niemieckiej okupacji nosiła nazwę Stadionowa (niem. Stadionstrasse), zabudowania szczególnie w północnej części ulicy zostały bardzo uszkodzone, a willa nr 18 nawet całkowicie zniszczona. Mimo to większość zabudowy po wojnie została odbudowana.

Dnia 5 stycznia 1946 roku uruchomiono wzdłuż ulicy linię trolejbusową – najpierw była to linia B, a od 1948 roku linia 53. Potem kursowały tędy także inne linie: 52, 52-bis, 52-kreślone, 53-bis i 55. Wolne przestrzenie wzdłuż ulicy zajął park oraz obiekty sportowe Agrykoli i Legii, nowych budynków powstało niewiele. Trolejbusy kursowały ulicą Myśliwiecką do 1972 roku, a w tym samym okresie wiaduktem nad ulicą przeprowadzono Trasę Łazienkowską. Współcześnie okolice ul. Myśliwieckiej upodobały sobie liczne ambasady, zlokalizowane przy ul. Jazdów czy ul. Kawalerii. W latach 2012-2014 na rogu ul. Szwoleżerów wybudowana została również ambasada Indii.

W połowie 2013 roku zaproponowano do realizacji trasę tramwajową wzdłuż ulicy z Wilanowa przez Czerniakowską, Szwoleżerów, Kruczkowskiego i Topiel do Metra Powiśle i następnie przez Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Konwiktorską do ul. Stawki i ul. Andersa, specjaliści z firmy CH2M HILL uznali jednak ten projekt za nieopłacalny.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Szwoleżerów i ul. Agrykola, po czym biegnie na północny-zachód, krzyżując się kolejno z ulicami: al. Józefa Nojiego, al. George'a Harrisona, Kusocińskiego, al. Radiowej Trójki, ul. Łazienkowską, ul. Rozbrat (jako rondo Sedlaczka), Hoene-Wrońskiego, al. Hopfera i ul. Profesorską, by zakończyć się na skrzyżowaniu z ul. Górnośląską.

Gmach Liceum im. Batorego

Przy ul. Myśliwieckiej znajdują się następujące obiekty:

Galeria

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.