Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Myśliborska.

Krzyż przydrożny przy skrzyżowaniu z ul. Świderską (2011)

Ulica Myśliborska położona jest w dzielnicy Białołęka na obszarze MSI Nowodwory, Tarchomin i Żerań. Biegnie ona od ul. Strumykowej do skrzyżowania z ul. Ku Rzece i Delfina. Nazwa ulicy odnosi się do miasta Myśliborz, znajdującego się w województwie zachodniopomorskim.

Ulica istniała już przed dołączeniem Białołęki do Warszawy i początkowo nosiła nazwę Tarchomińska (por. Tarchomińska), zajmując jedynie fragment między ul. Zabłocką a Płużnicką na Żeraniu. Wraz z rozbudową osiedla Tarchomin projektu Jerzego Androsiuka ulicę wydłużano – w 1979 wydłużono ją do nowych osiedli w rejonie ul. Porajów w celu stworzenia dojazdu (ulica kończyła się wtedy za blokami przyporządkowanymi adresami do ul. Śreniawitów). Kolejne wydłużenie ulicy do dzisiejszego kształtu miało miejsce w roku 1982, po zbudowaniu dalszej części osiedla - ulicę poprowadzono wówczas między osiedlowymi uliczkami do ul. Mehoffera, gdzie kończy do dziś swój bieg (dziś jest ona przedłużona przez ul. Strumykową). Po zbudowaniu kolejnych bloków zmienił się układ dróg przy skrzyżowaniu ulic Świderskiej i Myśliborskiej przez co część dzisiejszej ul. Myśliborskiej od ul. Obrazkowej do ul. Płużnickiej nosiła zgodnie z dawnym układem nazwę Świderska – tę część ulicy włączono w ul. Myśliborską 6 kwietnia 2006 roku.

Autobusy kursują ulicą Myśliborską jedynie na odcinku od al. Kuklińskiego do Światowida, częścią ulicy na południe od al. Kuklińskiego ruszyła od września 2014 roku linia 211. Przez ul. Myśliborską przechodzą w rejonie al. Kuklińskiego tory tramwajowe. Na odcinku ŚwiatowidaŚwiderska przy ulicy ciągnie się ścieżka rowerowa.

Ulica zaczyna się skrzyżowaniem z ul. Mehoffera, po czym biegnie na południowy wschód, krzyżując się z ulicami Ćmielowską, Botewa, pasażem Sławika, Światowida, Porajów, Wittiga, przechodzi pod wiaduktem al. Kuklińskiego (w latach 2001-2010 znajdowało się tu rondo łączące ulice Myśliborską, Obrazkową i Świderską, zlikwidowane przy budowie Mostu Północnego), dalej krzyżuje z Płużnicką, Kasztanową, Piechocką, Laurową, Dorodną i kończy się skrzyżowaniem z ulicą Delfina i Ku Rzece.

Przy ul. Myśliborskiej znajdują się następujące obiekty (od północy):

Advertisement