Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Motorowa – ulica położona na Pradze Południe, na obszarze Gocławia, biegnie od Poligonowej do Ostrobramskiej.

Ulica Motorowa pojawiła się na planach regulacyjnych Grochowa i Gocławia w latach 30. XX wieku, miała biec od Fundamentowej do Kotłowej (przedłużenie Rembertowskiej), przygotowano także rezerwę wobec przedłużenia ulicy na zachód, aż za planowaną ulicę Kinową. Do 1935 roku wzdłuż przyszłej ulicy znajdowały się już trzy domy, a na zdjęciu lotniczym z 1945 roku widać kilka kolejnych budynków oraz wytyczoną ścieżkę między Kinową a Poligonową, czyli dalej, niż przewidywały projekty. Po drodze krzyżowała się z Bracławską, Fundamentową, planowaną Betonową, planowaną Kotłową i planowaną Lubaczowską, by dojść do skrzyżowania z Poligonową i Kompasową. Ulica znajdowała się wówczas w granicach XVII Komisariatu "Grochów".

W niezmienionym kształcie ulica dotrwała do lat 60. XX wieku, kiedy rozpoczęły się zmiany urbanistyczne okolicy, związane początkowo z budową osiedla Przyczółek Grochowski – na mapie z 1973 roku ulica biegnie jeszcze od Fundamentowej do Poligonowej, w przyrównaniu do współczesnego wyglądu okolicy ulica rozpoczynałaby się na trawniku pomiędzy jezdniami Kinowej w miejscu węzła z Ostrobramską, a kończyłaby się na parkingu przed blokiem przy Motorowej 3. Po otwarciu Trasy Łazienkowskiej pojawiła się w zmienionym biegu na północny-wschód od dawnego przebiegu: rozpoczęła się od Ostrobramskiej, krzyżując się z Ostrzycką, Betonową, Attykową i Żymirskiego, by zakończyć się na skrzyżowaniu z Poligonową i Latyczowską. Z czasem kilka przecznic zanikło, jednak układ ulicy Motorowej do dzisiaj nie uległ zmianie. Jedynie w 2013 roku u zbiegu z ul. Latyczowską i ul. Poligonową.

Ulica Motorowa rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Poligonową i Latyczowską, po czym kieruje się na północny-zachód, krzyżując się z Żymirskiego, Ostrzycką oraz szczątkową, praktycznie nieistniejącą ulicą Attykową, by zakończyć się na Ostrobramskiej.

Otoczenie

Przy ulicy Motorowej znajdują się następujące obiekty:

  • ul. Motorowa 5 – Żłobek nr 31

Ponadto na wysokości Motorowej, nad Ostrobramską, znajduje się kładka dla pieszych. Została ona wyremontowana w 2009 roku. W planach jest budowa stacji III linii metra Ostrobramska, która miałaby się znaleźć pod ulicą Poligonową, między Ostrobramską a Motorową.

Advertisement