Ulica Marynarska – długa na blisko 1 100 metrów ulica położona na Mokotowie. Rozpoczyna się rondem na skrzyżowaniu z Wołoską i Rzymowskiego, jako przedłużenie alei Wilanowskiej w kierunku zachodnim. Kończy się wiaduktem nad torami kolejowymi linii radomskiej, gdzie przechodzi w ulicę Sasanki. Jest częścią drogi krajowej nr 7 oraz główną arterią Służewca. Wzdłuż ulicy biegną tory tramwajowe – do pętli Służewiec.

Przebieg i charakterystyka

Ulica rozpoczyna swój bieg rondem przy Galerii Mokotów, na skrzyżowaniu z Wołoską i Rzymowskiego, jako przedłużenie alei Wilanowskiej. Nad rondem biegnie estakada łącząca bezpośrednio ulicę Rzymowskiego z Marynarską (tylko w kierunku zachodnim). Biegnąc dalej na zachód, Marynarska krzyżuje się kolejno z ulicami: Postępu i Wynalazek. Kończy swój bieg na wiadukcie nad torami kolejowymi linii radomskiej, w pobliżu stacji Warszawa Służewiec.

Aktualnie ulica posiada dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Przeprowadzono poszerzenie ulicy do trzech pasów w obu kierunkach i likwidację przejazdów w poprzek jezdni na skrzyżowaniach. Inwestycja wiązała się z przesunięciem torów tramwajowych o 8 metrów na północ. Wzdłuż ulicy powstała także ścieżka rowerowa. Prace zostały zrealizowane w 2015 roku.

Historia

Ulica istniała dawniej jako część traktu ze Zbarżu do wsi Służewiec oraz folwarku i wsi Służew. Ulica widoczna jest na rosyjskiej mapie okolic miasta Warszawy z 1838 roku, jednak mogła istnieć już w XV wieku, gdyż wtedy Zbarż był wymieniony jako dobro rodziny Zbarskich.

Marynarska swoją nazwę otrzymała w 1950 roku, była wówczas poprowadzona prostą linią obecną trasą aż do al. Lotników, przecinając po drodze ul. Obrzeżną i obecną ul. Rzymowskiego. Około 1980 roku przedłużono al. Wilanowską od ul. Puławskiej aż do ul. Władimira Komarowa (obecnie ul. Wołoska) i odcinek ul. Marynarskiej od ul. Komarowa do al. Lotników zlikwidowano. Śladami po dawnym przebiegu ulicy są: fragment jezdni na tyłach stacji benzynowej u zbiegu al. Wilanowskiej z al. Lotników oraz numeracja po stronie nieparzystej, która obecnie zaczyna się od numeru 11 (budynek przy rondzie).

W 2013 roku oddano też do użytku węzeł drogowy z Trasą N-S, wiodącą do Południowej Obwodnicy Warszawy.

Najważniejsze obiekty

Pozostałe budynki przy Marynarskiej to głównie biurowce, stąd potoczna nazwa tej części miasta – dzielnica białych kołnierzyków (funkcjonuje również nazwa Mordor). Dawniej rejon ten posiadał charakter terenów przemysłowych (Służewiec Przemysłowy), lecz większość działających tu zakładów podupadła.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.