Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Osiedle Mariańska.

Ulica Mariańska – ulica położona w Śródmieściu Północnym, która biegnie odcinkami od ul. Pańskiej do ul. Twardej. Nazwa Mariańska obowiązywała dawniej także dla ul. Przebieg w Rembertowie.

Gmach Ubezpieczalni Społecznej (nr 1)

Ulica została wytyczona około 1866 roku między Twardą a Pańską, na rozparcelowanej posesji o numerze hipotecznym 1087. Wkrótce została ściśle zabudowana kamienicami. W okresie międzywojennym ulica wchodziła w skład VIII Komisariatu Grzybów, biegła jedynie od ul. Pańskiej do ul. Twardej. Zabudowa ulicy spłonęła już w 1939 roku. Podczas powstania warszawskiego w gmachu Ubezpieczalni działał szpital powstańczy "Mariańska", natomiast po jego upadku na opuszczonej ulicy, w kamienicy na rogu ul. Twardej, ukrywała się grupka Żydów, warszawskich robinsonów – zdążyli się oni ewakuować przed nadejściem Niemców.

Zabudowa uległa niemal całkowitemu zniszczeniu, nie licząc kilku budynków na rogach z Pańską i Twardą. Pozostałe ruiny szybko polecono rozebrać, budynki zdatne do dalszego użytkowania zabezpieczono. Po przedłużeniu ul. Świętokrzyskiej ulica Mariańska została rozcięta na dwie części, a w latach 60. XX wieku wzdłuż północnej części ulicy wybudowano osiedle Mariańska, wtedy też rozebrano kamienicę nr 11. W 1999 roku wschodnią pierzeję ulicy uzupełnił budynek Warszawskiego Centrum Finansowego, a w 2014 roku przebudowano skrzyżowanie z ul. Świętokrzyską.

Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Pańską i biegnie na północ, po około 50 metrach krzyżując się i kończąc na ul. Świętokrzyskiej. Jej dalszy bieg rozpoczyna się zaraz dalej na północ, a ten około 100-metrowy odcinek kończy się na ul. Twardej.

Przy ulicy Mariańskiej zachował się jeden przedwojenny budynek: gmach Ubezpieczalni Społecznej (nr 1), gdzie dziś mieści się przychodnia. Ponadto przynajmniej do 1963 dotrwała kamienica nr 11, na rogu ul. Twardej.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.