Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Malborska.

<place lat="52.29595581" lon="21.05106785" /> Ulica Malborska – ulica na osiedlu Bródno-Podgrodzie na Targówku, rozpoczyna się przy ul. Kondratowicza i kończy na granicy miasta.

Znaczna część ulicy przebiega w Lasku Bródnowskim, gdzie Malborska zamienia się w drogę leśną i służy jako dojazd do ogródków działkowych.

Historia

Trakt idący śladem ul. Malborskiej widoczny jest na mapach sztabowych z lat 30. XX wieku jako droga odchodząca od traktu w kierunku Białołęki w stronę folwarków Lewandów i Grodzisk (ob. ul. Głębocka). Nazwa została nadana w 1960 roku[1].

Do 2005 roku, gdy zbudowano nową jezdnię ul. Świętego Wincentego, obie części ulicy stanowiły nieprzerwaną całość. Na przełomie maja i czerwca 2015 roku ulica została wyremontowana. Zbudowano kanalizację deszczową, chodniki i nowe jezdnie[2] .

Przebieg

Ulica Malborska rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ul. Kondratowicza i ul. 20 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, po czym kieruje się na północny-wschód, krzyżuje z ul. Kowalskiego, przechodzi nad Kanałem Bródnowskim i dochodzi do skrzyżowania z ul. Świętego Wincentego i ul. Głębocką. Jej przedłużeniem jest ul. Przy Grodzisku. Posiada po jednym pasie w każdym kierunku.

Swój bieg kontynuuje kilkadziesiąt metrów na północ, biegnie w kierunku północno-wschodnim przez Park Leśny Bródno jako trakt leśny, który zmienia się w drogę asfaltową na terenie parku handlowego Homepark Targówek i kontynuuje bieg kończąc się na granicy miasta.

Najważniejsze obiekty

  • Kolumna upamiętniająca dawny Cmentarz Epidemiologiczny
  • Malborska 51-53 – Homepark Targówek

Przypisy

  1. Handke, Kwiryna, Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 259. ISBN 83-86619-97X
  2. Malborska doczekała się remontu. tustolica.pl, 2015-05-26. [dostęp: 2015-08-18].
Advertisement