Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Generała Maczka.

Ulica generała Stanisława Maczka – dwupasmowa droga na granicy Bemowa i Bielan, a także częściowo na Żoliborzu[1], łącząca rondo Ofiar Zbrodni Katyńskiej z ul. Powstańców Śląskich i al. Reymonta.

Jest przedłużeniem na zachód żoliborskiego odcinka ul. Powązkowskiej od ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie krzyżują się również al. Armii Krajowej i al. Obrońców Grodna. W dalszym biegu krzyżuje się wyłącznie z ul. Rudnickiego, kończy się skrzyżowaniem z ul. Powstańców Śląskich i al. Reymonta. Według Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy ma zostać przedłużona skrajem Lotniska Bemowo do projektowanej Trasy N-S[2].

Otoczenie ulicy stanowią ogródki działkowe oraz zabudowa należąca adresowo do innych ulic. Wzdłuż ul. Maczka przebiega ścieżka rowerowa. Zachodni odcinek ulicy jest wygrodzony ekranem akustycznym.

Ulica planowana była już w latach 30. XX wieku, gdzie nazywano ją ulicą Merliniego[3] (por. Merliniego). Została ona otwarta dla ruchu pod koniec 2000 roku, 18 grudnia 2000 r. Zarząd Transportu Miejskiego skierował tu linie autobusowe 122, 170, 307 i 406[4]. Nazwa upamiętnia Stanisława Maczka, generała z okresu II wojny światowej, dowódcę 1. Dywizji Pancernej, uczestnika walk o Francję w 1940 roku i zwycięzcę bitwy pod Falaise. Generał Maczek jest upamiętniony również w formie głazu pamiątkowego przy Skwerze 1 Dywizji Pancernej przy ul. Rybaki w Śródmieściu, a jego dywizja została uczczona w nazwie rzeczonego skweru oraz w formie pomnika przy pl. Inwalidów na Żoliborzu (por. Pomnik 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka). W roli dowódcy dywizji generała Maczka zastąpił w 1945 roku gen. Klemens Rudnicki, który od 2 września 2017 roku w ramach dekomunizacji ulic patronuje pobliskiej ulicy Rudnickiego[5], zastępując inną osobę, komunistycznego publicystę Lucjana Rudnickiego.

Przypisy

  1. Serwis Nazewnictwo, obiekty umieszcza ulicę tylko na Bielanach i Bemowie, ale tablice Miejskiego Systemu Informacji sytuują (lipiec 2014) ul. Maczka również w obszarze Sady Żoliborskie – por. Google Maps). Dostęp do obu źródeł 26 maja 2015 r.
  2. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy ze zmianami, Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy. Dostęp 26 maja 2015 r.
  3. Plan Warszawy z 1932 roku, Wydawnictwo HAWU, Trasbus.com. Dostęp 18 lutego 2016 r.
  4. Kalendarium zmian w komunikacji miejskiej – 2000 rok, Trasbus.com. Dostęp 26 maja 2015 r.
  5. Dekomunizacja ulic w Warszawie. Zmienią się imiona, nazwiska pozostaną bez zmian - Radio dla Ciebie, 1 września 2017
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.