Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Młynarska i Plac Młynarskiego.

Ulica Młynarska – ulica położona na Młynowie na Woli, która biegnie od ul. Wolskiej do ul. Sołtyka. Nazwa ulicy upamiętnia młynarzy, którzy pracowali w znajdujących się niegdyś w tej okolicy wiatrakach i młynach, od których wzięła się także nazwa Młynowa.

Zachowany najstarszy fragment ulicy z nawierzchnią z kamiena polnego

Ulica powstała pod koniec XVIII wieku, w 1784 zaistniała dla niej nazwa Młynarska, częściowo w miejscu dawnego Pola Elekcyjnego, biegła od drogi wolskiej w kierunku Powązek. W 1880 roku na rogu ul. Górczewskiej postawiono kapliczkę (rozebraną w latach 60. XX wieku), a w 1903 roku uruchomiono tu remizę tramwajową "Wola", która istnieje do dzisiaj. Wraz z rozwojem Cmentarza Powązkowskiego północna część ulicy oddzieliła się, stając się potem zaczątkiem ul. Ostroroga, a sama Młynarska ustabilizowała się na odcinku od planowanej ul. Siedmiogrodzkiej do ul. Sołtyka.

W okresie międzywojennym ulica zaczęła się coraz gęściej zabudowywać kamienicami oraz niewielkimi zakładami przemysłowymi, obok zajezdni tramwajowej powstała również zajezdnia autobusowa, a 14 grudnia 1931 roku uruchomiono wzdłuż ulicy linię tramwajową do pętli Wawrzyszewska. W 1939 roku ulica rozpoczynała swój bieg od ul. Siedmiogrodzkiej, po czym biegła na północ krzyżując się kolejno z planowaną Kalinki, planowaną Jaktorowską, Wolską, Górczewską, Lesznem, Żytnią, Długosza i Obozową, by zakończyć się u zbiegu z Sołtyka i Smętną. W planach było przedłużenie ulicy na południe przez Dworską aż do ul. Kolejowej (albo nawet do ul. Sękocińskiej) oraz znaczne poszerzenie samej ulicy, o czym świadczy między innymi coraz większe oddalenie od linii ulicy tuż przedwojennych kamienic.

Zabudowa została w dużej mierze zniszczona podczas II wojny światowej, pozostawiono jedynie najlepiej zachowane kamienice, a uwolnioną przestrzeń zabudowano nowymi blokami w ramach osiedla Młynów. Odcinek od ul. Wolskiej do ul. Siedmiogrodzkiej był przejezdny przynajmniej do lat 60. XX wieku, potem jednak został zamknięty w związku z rozbudową zajezdni "Wola", stając się jej drogą wewnętrzną. Ulica nieprzerwanie kojarzona jest więc z tramwajami, tu też miał miejsce jeden z największych w historii miasta wypadków z udziałem tramwajów – 3 września 1987 roku u zbiegu z ul. Wolską miał miejsce wypadek z udziałem dwóch tramwajów, w którym zginęło 7 osób, a 73 zostały ranne. W 2009 roku przebudowano torowisko wzdłuż ul. Młynarskiej.

Ulica rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ul. Wolską (choć w teorii w jej skład wchodzi też fragment na terenie zajezdni tramwajowej), po czym biegnie na północ krzyżując się kolejno z ulicami Leszno, Górczewską, Żytnią, Długosza, Wierzynka i Obozową, by zakończyć bieg na ul. Sołtyka. Na północnym odcinku zachowała się oryginalna nawierzchnia z kamienia polnego, a na niemal całej długości biegnie częściowo wydzielone torowisko tramwajowe umieszczone w jezdni.

Przy ul. Młynarskiej znajdują się następujące obiekty:

Tramwaj linii 23 Pesa 120Na Swing na ul. Młynarskiej

Przy ulicy Młynarskiej zachowało się także kilka przedwojennych kamienic, które znajdują się dzisiaj pod numerami: nr 7, nr 23, nr 25, nr 25b, nr 27, nr 34, nr 37 i nr 64.

Ponadto przy ul. Młynarskiej, na zachodnim murze cmentarza żydowskiego, znajduje się jeden z pomników granic getta, a na rogu ul. Sołtyka znajduje się tablica upamiętniająca miejsce, gdzie w sierpniu 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali mieszkańców okolicznych domów. Na rogu z ul. Wolską znajduje się też kamień upamiętniający pomordowanych mieszkańców Woli, podobny kamień znajduje się na terenie zajezdni tramwajowej.

Ciekawostką jest fakt, że dawniej nazwę Młynarska Tylna nosiła ulica Płocka oraz ulica Ostroroga.

Galeria

Advertisement