Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Witolda Lutosławskiego (w latach 1962-1988: Romana Boguckiego) – długa na prawie 250 metrów ulica położona na Żoliborzu, w obszarze Marymont-Potok. Biegnie ona na zachód od ulicy Mickiewicza do skrzyżowania z Dembińskiego.

Ulica Lutosławskiego jest wewnętrzną uliczką osiedla Marymont. Posiada jedną jezdnię po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Krzyżuje się kolejno z ulicami Mickiewicza, Skotnicką, Marii Kazimiery i Dembińskiego. Zabudowa ulicy to w większości budynki mieszkalne jednorodzinne lub niewielkie bloki.

Ulica powstała w 1962 roku. W przeciwieństwie do większości ulic w okolicy, nie istniała ona przed wojną, została przebita podczas odbudowy osiedla. Do 18 czerwca 1998 roku nosiła imię komunisty Romana Boguckiego.

Nazwa ulicy upamiętnia Witolda Lutosławskiego – polskiego kompozytora współczesnego i dyrygenta, pianistę. Jest on uważany za najwybitniejszego – obok Chopina i Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów.

Na ulicy Dembińskiego przy dzisiejszym skrzyżowaniu z Lutosławskiego w dniach 15-30 września 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali ponad 100 osób cywilnych. Upamiętnia to dziś typowa dla miejsc straceń tablica, wmurowana w ścianę domu pod numerem 9.

Galeria

Advertisement