Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Park Kusocińskiego.

Ulica Janusza Kusocińskiego – parkowa alejka biegnąca wzdłuż północnego brzegu Kanału Piaseczyńskiego między ul. Myśliwiecką a ul. Czerniakowską.

Alejka istniała już w okresie międzywojennym, jednak imię Janusza Kusocińskiego (1907-1940), lekkoatlety, złotego medalisty olimpijskiego z Los Angeles w biegu na 10 000 metrów, zamordowanego przez Niemców w 1940 roku w Palmirach, otrzymała 28 maja 1957 roku. Była przez kilkadziesiąt lat jedyną alejką wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego, która nosiła nazwę, zmieniło się dopiero w 2011 roku, kiedy to pozostałe trzy ścieżki otrzymały własnych patronów.

Przedłużeniem ulicy w kierunku zachodnim jest al. Radiowej Trójki, zaś po przeciwnej stronie Kanału Piaseczyńskiego na tym samym odcinku biegnie al. J. Nojiego. Ostatnie nabrzeże kanału, po przekątnej, zajmuje al. Harrisona – tym samym ul. Kusocińskiego jako jedyna w tym gronie nie ma statusu alei.

W sąsiedztwie ulicy, oprócz Kanału Piaseczyńskiego, znajdują się również obiekty Legii Warszawa, w tym stadion im. Piłsudskiego.

Advertisement