Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Księcia Ziemowita.

Ulica Księcia Ziemowita – ulica położona na Targówku, która biegnie od Naczelnikowskiej do Bukowieckiej. Nazwa ulicy upamiętnia księcia Ziemowita III, księcia mazowieckiego i warszawskiego, żyjącego w XIV wieku.

Ulica wywodzi się od istniejącej już w XIX wieku drogi w kierunku folwarków Elsnerów i Dotrzyma oraz wsi Ząbki, będącej przedłużeniem Łomżyńskiej, w granicach miasta znalazła się w całości w 1916 roku, nazwę oficjalnie nadano 5 lipca 1921 roku. Zabudowa pojawiła się w znacznej mierze dopiero w okresie międzywojennym, a sama ulica stała się główną arterią osiedla Targówek Przemysłowy, i to od niej odchodziły mniejsze uliczki. Osiedle zostało skomunikowane dopiero w latach 30. XX wieku, na Księcia Ziemowita wyruszyła z Targowej linia autobusowa T. W 1926 roku pojawiły się plany budowy wzdłuż ulicy linii tramwajowej do Ząbek, jednak inwestycja nigdy nie wyszła poza sferę planów. W 1939 roku ulica rozpoczynała się od skrzyżowania z Naczelnikowską, następnie biegła na północny-wschód krzyżując się z Chemiczną, Poniewieską, Południową, Józefowską, Ołycką, Trojanowską, planowaną Naftową, Grobelską, Szklaną, Hutniczą, Mieszka I, Dziewanny, Władysławowską, Sroczą, Narwiańską, Rzeczną, Żmudzką i Klementowicką, by zakończyć się na ulicy Bukowieckiej będącej jednocześnie granicą miasta.

Ulica Księcia Ziemowita na wysokości Ołyckiej, po prawej kamienica nr 28

Zabudowa bez większych zniszczeń przetrwała II wojnę światową, jednak z czasem wiele z zachowanych domów i kamienic, szczególnie w północnej części ulicy, uległo rozbiórce. Sam układ urbanistyczny ulicy oraz okolicy nie zmieniał się, nie licząc nowej na planie z 1958 roku ulicy Ciżemki oraz braku na tym samym planie ulicy Sroczej. Do ulicy księcia Ziemowita dociągnięto też znajdującą się niedaleko ulicy Trojanowskiej ulicę Zachodnią. Wzdłuż ulicy kursowały wówczas autobusy linii 123. Większe zmiany przyszły dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy rozpoczęła się przebudowa ulicy Rzecznej, oraz na początku XXI wieku, kiedy to w wyniku budowy centrali firmy Tuplex oraz punktu poboru wody zanikło kilka przecznic. Około 2004 roku powstała też nowa ulica Kraśnicka, która połączyła ulice księcia Ziemowita i Rzeczną z Radzymińską. U zbiegu tych trzech ulic powstało rondo.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

W planach jest przebudowa ulicy na dwupasmową z torowiskiem tramwajowym pomiędzy jezdniami, prowadziłaby od obwodnicy śródmiejskiej i Trasy Świętokrzyskiej do Ząbek. Na wysokości kościoła ulica odbijałaby od głównego biegu ulicy i kierowała się na południe, omijając główną część Targówka Przemysłowego od wschodu. Cała inwestycja roboczo nazywana jest ulicą Nowo-Ziemowita.

Ulica rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z Naczelnikowską, po czym kieruje się na północny-wschód, krzyżując się kolejno z ulicami Chemiczną, Józefowską, Ołycką, Trojanowską, Naftową, Grobelską, Szklaną, Hutniczą, Wszeborską, Mieszka I, Dziewanny, Rzeczną, Rozwadowskiego, Żmudzką, Sterdyńską i Klementowicką, by zakończyć się na skrzyżowaniu z Bukowiecką i Swojską.

Kamień pamiątkowy na rogu Wszeborskiej

Wzdłuż ulicy księcia Ziemowita zachowało się bardzo wiele przedwojennych budynków, szczególnie w południowej części ulicy. Są to budynki oznaczone numerami: nr 2, nr 4, nr 4a, nr 6, nr 6a, nr 10, nr 12, nr 16, nr 18, nr 20, nr 20a, nr 22, nr 22a, nr 28, nr 30 i nr 38. Najważniejszym obiektem jest jednak umieszczony podczas numerem 39 kościół Zmartwychwstania Pańskiego, choć warty uwagi jest też zespół zabudowań fabrycznych pod numerem 51.

Przy ulicy księcia Ziemowita znajduje się też kapliczka z 1903 roku (róg Naczelnikowskiej), ceglana kapliczka (róg Mieszka I) oraz krzyż przydrożny (róg Żmudzkiej), a także kamień pamiątkowy Tchorka na rogu ulicy Wszeborskiej.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.