Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Kapliczka przydrożna na rogu z ul. Mehoffera

Ulica Książkowa położona jest w dzielnicy Białołęka na obszarze MSI Nowodwory.

Przebieg

Ulica rozpoczyna się skrzyżowaniem z ul. Mehoffera i biegnie na zachód, krzyżując kolejno z ul. Oczary, nienazwaną ulicą i ul. Zagaje, później przechodzi nad okresowo wypełniającym się wodą strumykiem, krzyżuje z ul. Strumykową, przechodzi obok ul. Pajdaka i Białołęckiego Ośrodka Sportu i kończy się niewielkim placem przed ul. Światowida. Dalsza część ulicy zaczyna się nieco na południe, za skrzyżowaniem z ul. Światowida, gdzie dalej przechodzi obok Centrum Medycznego Białołęka i bloków osiedla Buczynek, a kończy się skrzyżowaniem z Odkrytą.

Ulica na odcinku OdkrytaŚwiatowida i StrumykowaMehoffera posiada nawierzchnię asfaltową, a wzdłuż całej długości ulicy biegnie chodnik.

Historia

Ulica widoczna jest już na planie z 1891 roku. Łączyła ona wtedy dzisiejsze ulice Mehoffera (d. Kościelna) i Odkrytą (d. Tarchomińska) pełniąc funkcję traktu między Nowymi Świdrami i Anecinem a Nowodworami. Ulica była wówczas utwardzona na odcinku zachodnim do mostku. Obecna nazwa została nadana ulicy w 1954 roku[1], wcześniej nosiła ona nazwę "Wiślana"[2].

Przebieg ulicy nie zmienił się do momentu budowy ul. Światowida, a więc do pierwszy lat XXI wieku, gdy ulicę rozdzielono na dwie części nie budując skrzyżowania ul. Światowida z Książkową.

Obiekty

Przy ulicy znajduje się Żłobek Publiczny nr 36 "Strumyczek", a na rogu z ul. Mehoffera znajduje się kapliczka przydrożna. Obok ulicy przebiega teren Przedszkola nr 226 z Oddziałami Integracyjnymi "Małego Europejczyka" i boiska Białołęckiego Ośrodka Sportu.

Przy ulicy znajdują się liczne domy wolnostojące, osiedla segmentów Malwa I, Malwa II i budynek mieszkalny wielorodzinny Willa Książkowa. Do ulicy przypisane są też bloki osiedla Buczynek.

W latach 1995-2001 w rejonie ul. Światowida znajdowała się pętla autobusowa.

Przypisy

  1. Słownik nazewnictwa Warszawy, Kwiryna Handke, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, ISBN 83-86619-97X
  2. Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy nr 6, poz. 13-17, 05.06.1954
Advertisement