Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Kretonowa – droga leśna w dzielnicy Ursynów, biegnąca skrajem Lasu Kabackiego między ul. Rybałtów i ul. Moczydłowską, wzdłuż bocznicy kolejowej. W swoim biegu krzyżuje się z jedną ulicą, al. Załogi Samolotu Kościuszko.

Droga w tym miejscu jest widoczna na niemieckiej Mapie Rosji Zachodniej (Karte des Westlichen Russlands) z 1911 roku[1]. Łączy na niej dwa trakty – ze Służewa do Karolinowa i Kierszku (dziś ul. Rybałtów) i z Moczydła do Pyr (dziś ul. Moczydłowska i ul. Leśna). Krzyżuje się z jedną drogą, która odpowiada przebiegiem późniejszym al. Załogi Samolotu Kościuszko i ul. Batystowej. Taki układ (z niezaznaczoną al. Załogi Samolotu Kościuszko) widnieje również na planie Warszawy PPWK z 1961 r., pierwszym, na którym pojawia się nazwa Kretonowa[2]. W latach 80. wzdłuż ulicy wybudowano bocznicę kolejową do stacji techniczno-postojowej metra, która odcięła ją od ul. Batystowej.

Do ulicy Kretonowej jest przypisany jeden dom z numerem 18 położony za torem kolejowym, w sąsiedztwie ulicy Ustronie. W bezpośrednim otoczeniu ulicy znajduje się stacja techniczno-postojowa Kabaty warszawskiego metra i Las Kabacki[3]. Przy Kretonowej stoi krzyż wotywny wystawiony przez osobę prywatną w podziękowaniu za "cudowne ocalenie życia w wypadku kolejowym" przy bramie stacji techniczno-postojowej 11 stycznia 1994 roku.

Ulicą Kretonową nie kursują linie komunikacji miejskiej. Najbliższy przystanek to Rybałtów. Wzdłuż ulicy nie przebiega ścieżka rowerowa.

Nazwa ulicy pochodzi od kretonu, cienkiej tkaniny bawełnianej, często drukowanej w deseń. Wpisuje się w tendencję nazewniczą właściwą tej okolicy, gdzie funkcjonują inne nazwy od materiałów tekstylnych: Batystowa, Jedwabna, Perkalowa i Wełniana, a dawniej także Sukienna i Welwetowa.

Galeria

Przypisy

  1. Karte des Westlichen Russlands, arkusz Warszawa-Süd, Königlich Preußische Landesaufnahme, 1911. Dostępny w archiwum Wojskowego Instytutu Geograficznego. Dostęp 10 maja 2015 r.
  2. Plan Warszawy z 1961 r., PPWK, wyd. 3. Dostępny w serwisie Trasbus. Dostęp 10 maja 2015 r.
  3. Mapa Warszawy, Urząd m.st. Warszawy. Dostęp 10 maja 2015 r.
Advertisement