Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Królewska (przystanek).

Ulica Królewska – długa na około 1,1 kilometra ulica na Śródmieściu, ciągnąca się od Krakowskiego Przedmieścia na wschodzie do skrzyżowania z Graniczną, pl. Grzybowskim i Grzybowską na zachodzie. Odbywa się niej ruch autobusowy. W przyszłości od skrzyżowania Królewskiej z Marszałkowską planowana jest linia tramwajowa do pętli na pl. Grzybowskim.

Przebieg

Ulica rozpoczyna swój przebieg na wschodzie skrzyżowaniem z Krakowskim Przedmieściem bez żadnego przedłużenia, po czym biegnie na zachód mijając kolejno:

Kończy się skrzyżowaniem z pl. Grzybowskim, Grzybowską oraz Graniczną, przy czym ta druga jest jej przedłużeniem w kierunku zachodnim.

Historia

Ulica Królewska powstała w okresie bujnego rozwoju tej części Warszawy, a więc ok XVI lub XVII w. Od samego początku powstania łączyła Trakt Królewski z Grzybowem. W XVIII w. na rogu Marszałkowskiej i Królewskiej znajdowała się otwarta w 1784 r. Operalnia, był to pierwszy w Polsce teatr zawodowy. W 1816 roku na tyłach ulic Królewskiej i Marszałkowskiej w miejscu późniejszej kamienicy Hersego powstało targowisko przeniesione z Pociejowa. W 1820 roku teren na nowo został zadrzewiony i otrzymał nazwę placu Zielonego. 26 marca 1908r. ulicą Królewską pojechał pierwszy w stolicy elektryczny wóz tramwajowy linii 3, obecnie żaden tramwaj nie kursuje ta ulicą, jednak nadal można zauważyć na ulicy tory wystające przez rozjechany asfalt, pierwszy autobus pojawił się tutaj jednak w 1957 roku - był to autobus 106. W okresie międzywojennym znajdował się tutaj gmach Giełdy Państwowej.

Otoczenie

Hotel Victoria (nr 11) (2014)

Przy Królewskiej mieszczą się takie obiekty jak:

Advertisement