Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Koncertowa.

<place lat="52.16301700" lon="21.02818900" /> Ulica Koncertowa – ulica na Ursynowie Północnym, która biegnie od ul. Symfonii w okolice Doliny Służewieckiej.

W pobliżu ulicy znajduje się stacja metra Ursynów.

Historia

Lata 60. XX wieku

Nazwa „Koncertowa” związana jest z Ursynowem od XX wieku. W latach sześćdziesiątych taką nazwę nosiła ulica zlokalizowana w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wschodnia jezdnia al. Komisji Edukacji Narodowej w pobliżu węzła z Doliną Służewiecką[2]. Miała ponad 140 metrów.

Na południu odchodziła od ul. księdza Wyrębowskiego (później zmieniła nazwę na Bartoka, która obecnie jest oddalona o 300 metrów na południe) i dochodziła do ul. Wokalnej (obecna Wokalna jest oddalona o 500 metrów na południe).

Budowa Ursynowa Północnego i później

W latach 70. XX wieku w związku z budową osiedla Ursynów Północny zlikwidowano istniejące ulice i wytyczono nowe. W okolicy obecnej ul. Koncertowej zaczęły powstawać bloki o numerach: 3/5, 6, 7, 9, 10, 11 oraz 13. W 1976 wprowadzili się do niego mieszkańcy i wówczas ulica otrzymała swoją dzisiejszą nazwę.

Otoczenie

Komunikacja miejska

W pobliżu południowego krańca ulicy znajduje się węzeł Metro Ursynów – ze stacją metra, zespołem przystankowym i parkingiem Parkuj i Jedź.

Przy północnym krańcu znajduje się zespół przystankowy Koncertowa.

Ciekawostki

O ulicy wspomina Krzysztof Krawczyk w swojej piosence Znalazłem Ciebie na Ursynowie, która została opublikowana w 1980. Podmiot liryczny przecina ulicę w poszukiwaniu dziewczyny, którą znajduje przy ul. Wiolinowej.

Od czasów PRL-u do 2011 na kilku z pierwszych bloków Ursynowa znajdował się napis „Foto-Metro”, który reklamował zakład fotograficzny. Był punktem orientacyjnym w tej części dzielnicy. Został zamalowany podczas remontu elewacji budynku[3]. Zobacz zdjęcia

Przy ul. Koncertowej 4 zarejestrowany jest grający w lidze okręgowej klub piłkarski SEMP Ursynów.

Przypisy

  1. W tle znajdują się bloki przypisane do ul. Wiolinowej
  2. Mapa historyczna. UM Warszawa
  3. Czytelnicy alarmują: Znika ursynowski Hollywood. Gazeta Stołeczna, 12 sierpnia 2011
Advertisement