Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Klukowska (dawniej Wodna, Stanisława Olczaka) – ulica klasy lokalnej położona na Elsnerowie w dzielnicy Targówek, która biegnie od ul. Jesiotrowej do ul. Bukowieckiej. Nazwa ulicy nawiązuje do miejscowości Kluki na Pomorzu, w której znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej.

Ulica Klukowska (rejon ul. Jeleniogórskiej)

Droga istniała już z pewnością w XIX wieku jako droga, łącząca skosem trakt Utrata – Elsnerów (ob. ul. Jesiotrowa) z odchodzącą od tego traktu dalej drogą idącą w kierunku szosy radzymińskiej (ob. ul. Bukowiecka). Droga wchodziła w skład podmiejskiego Elsnerowa, zabudowana była jedynie nielicznymi domkami, które nie zostały zniszczone podczas II wojny światowej.

W 1951 roku ulica znalazła się w granicach Warszawy i początkowo otrzymała nazwę Wodna (por. Wodna), biegła wówczas między ul. Jesiotrową a ul. Bukowiecką, krzyżując się po drodze z ulicami: Poranną, Palmirską i Swojską. Około 1962 roku uzyskała nazwę Stanisława Olczaka, zaś kilka lat później uzyskała obecna nazwę Klukowska. Ze względu na przeznaczenie okolicy pod zabudowę przemysłową nie dokonywano w tym rejonie większych inwestycji – zachowała się tutaj część zabudowy mieszkalnej oraz nieliczne zakłady usługowe.

Zmianę przyniósł dopiero początek XXI wieku, kiedy to powstało kilka nowych budynków, zaś w 2010 roku w zachodniej części ulicy rozpoczęła się budowa osiedla Wilno, które zajmie docelowo rozległą przestrzeń sięgającą ul. Wiernej – jako główną ulicę osiedla wytyczono ul. Zamkową, która łączy się z ul. Klukowską. W 2012 roku w rejonie ul. Przecławskiej zaczął również działać Sąsiedzki Klub Wypoczynkowy, którego zadaniem jest integrować mieszkańców Elsnerowa i Targówka Fabrycznego.

Biurowiec Dormaxu (nr 1)

Przy ulicy znajduje się niewiele zabudowy, dominują tereny niezagospodarowane oraz domy jednorodzinne, choć we wschodniej części ulicy znajduje się biurowiec, a w zachodniej powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. Otoczenie ul. Klukowskiej obejmują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które przewidują lokalizację zabudowy mieszkaniowo-usługowej o najwyżej czterech kondygnacjach, choć jeszcze w latach 90. XX wieku planowano w rejonie ul. Palmirskiej budowę przepompowni wód deszczowych. W latach 2013-2014 ul. Klukowską kursowały autobusy linii 170.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Jesiotrową, po czym biegnie na zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Jeleniogórską, Palmirską i Swojską, by zakończyć się na skrzyżowaniu z ul. Bukowiecką, ul. Przecławską i ul. Zamkową (tworząc plac Ratuszowy).

Przy ul. Klukowskiej znajduje się także kilka przedwojennych domków (nr 32, nr 36 i nr 37) oraz biurowiec firmy Dormax (nr 1), ponadto na rogu ul. Swojskiej znajduje się kapliczka, przekształcona około z 2014 roku z pamiątkowego krzyża z figurką maryjną.

Galeria

Advertisement