Ulica Kawęczyńska – ulica na Pradze Północ, na Szmulowiznie (Michałów). Wychodzi ona z ul. Radzymińskiej w którą zmienia się tu ulica Ząbkowska, następnie kontyuuje bieg na północny zachód, krzyżując z al. Tysiąclecia, ul. Folwarczną, Wojnicką, Otwocką i Objazdową aby zmienić nazwę na ul. Boruty i pobieg wzdłuż nasypu kolejowego. Nazwa ulicy, nadana w 1907 roku (wtedy w wersji Kawenczyńska z powodu rosyjskiej pisowni) pochodzi od nazwy dawnej miejscowości Kawęczyn, obecnej części Rembertowa.

Historia ulicy rozpoczyna się w 1867 roku, gdy ulica powstała jako prowadząca do Ząbek, a na jej wschodnim końcu znajdowały się rogatki kawęczyńskie. Przebieg ulicy nie zmienił się znacznie od początku jej istnienia. 27 grudnia 1925 roku po uprzednim ułożeniu na ulicy torów tramwajowych do nowej pętli Kawęczyńska skierowano nową linię tramwajową 25 z Placu Narutowicza. Niedługo potem pod numerem 16 uruchomiono po trzech latach budowy Stację Obsługi Tramwajów Praga. W 1968 roku zlikwidowano 250 metrów torów idących od ul. Radzymińskiej, kierując tramwaje przez al. Tysiąclecia. Przy ulic znajdują się także przystanki Zajezdnia Praga i Wojnicka. W lipcu 2009 roku przeprowadzono remont torów.

Ulica zabudowywana był od powstania, początkowo tzw. drewniakami, a później kamienicami, których wiele przetrwało do dziś (lista niżej). Rozkwit w zakresie zabudowy ulica przeszła w latach 20., gdy zdecydowano o budowie przy ulicy zajezdni tramwajowej - wtedy też zaczęły tu powstawać mieszkania dla pracowników oraz przeróżne zakłady.

W okresie od kwietnia do maja 2013 roku (miało stać się to wcześniej, ale przetarg unieważniono) kosztem 3 850 000 zł przeprowadzono "rewitalizację" ulicy na odcinku od Ząbkowskiej do Otwockiej. Utworzono wtedy tzw. przystanki wiedeńskie z wyniesioną jezdnią, wyznaczono miejsca do parkowania, ustalono ograniczenie prędkości, przywrócono na części ulicy nawierzchnię z bruku, chodniki wyłożono nowymi płytami i ustawiono ławki oraz latarnie-pastorały.

W połowie 2013 roku zaproponowano do realizacji trasę tramwajową do końca ulicy i dalej na Targówek Fabryczny. Celowość budowy została zbadana przez specjalistów, którzy zalecili realizację inwestycji dopiero po 2040 roku.

Obiekty

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.