Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy na Bielanach. Zobacz też: Ulica Kasprowicza w Wesołej.

Ulica Jana Kasprowicza – ulica położona na Bielanach, która biegnie od ul. Sacharowa do ul. Zgrupowania AK „Kampinos”. Patronem ulicy jest Jan Kasprowicz, polski poeta, dramaturg i krytyk literacki.

Ulica została wytyczona w latach 20. XX wieku przez obszar dawnego Bielańskiego Pola Wojennego, a nazwa ulicy – Jana Kasprowicza – została nadana 14 maja 1928 roku. Ulica miała stać się główną arterią tzw. Starych Bielan, choć sama miała zostać zabudowana domami szeregowymi i kamienicami, to wokół niej miała powstać głównie zabudowa jednorodzinna. Największymi inwestycjami w tym rejonie były domy z wystawy Tani Dom Własny w rejonie ul. Twardowskiej oraz osiedle „Zdobycz Robotnicza” w rejonie pl. Konfederacji, większość pierzei ul. Kasprowicza pozostawała jednak niezabudowana. Ulicą nie kursowała żadna komunikacja miejska, jednak już wtedy przewidywano, że pod spodem przebiegnie jedna z linii metra, a na powierzchni linia kolejki młocińskiej. Poza granicami miasta znalazło się też lotnisko sportowe „Młociny”, jego urządzanie zaczęto w 1938 roku.

W 1939 roku ulica rozpoczynała się od skrzyżowania z ul. Podczaszyńskiego, następnie biegła ona na północny-zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Swarzewską, Hajoty, Babicką, Lisowską, Fontany, al. Zjednoczenia, Lipińską, Chełmżyńską, Twardowską, Kleczewską, Przybyszewskiego, Barcicką i kończyła się na ul. Grodeckiej. Planowane było jej przedłużenie w obu kierunkach – w stronę południa krzyżowałaby się z planowanymi ulicami Rzeczycką, Żurawicką i Młodej Polski, by połączyć się z planowanym pl. Jedności z przedłużeniem dalej w kierunku, zależnie od planów, ul. Burakowskiej bądź tzw. Trasy N-S, zaś idąc dalej na północ skrzyżowałaby się z planowaną al. Konstytucji i zakończyła na skrzyżowaniu z ob. ul. Lindego. Ulica znajdowała się w całości na terenie komisariatu XXVI Marymont.

Zabudowa ul. Kasprowicza z lat 50. XX wieku

Huta Warszawa

Zabudowa uległa w dużym stopniu zniszczeniu w trakcie II wojny światowej, choć znaczna część budynków zachowała się, a równie duży ułamek nadawał się odbudowy, którą przedsięwzięto zaraz po wojnie. W latach 50. XX wieku wzdłuż ulicy powstało osiedle Bielany (I i II), którym uzupełniono pierzeje na Starych Bielanach, oraz kompleks Huty Warszawa na dalekich przedmieściach – w związku z tą inwestycję wybudowano nowy odcinek ul. Kasprowicza na północ, pod samą Hutę, łączący się głównie z nienazwanymi drogami wiejskimi oraz nowymi ulicami prowadzącymi do Huty – były to przyszłe ulice Wolumen, Nocznickiego i Pstrowskiego. Planowano też budowę linii tramwajowej, jednak tego pomysłu nigdy nie zrealizowano, za to w 1957 roku ul. Kasprowicza pojechały też pierwsze autobusy linii 132 – najpierw do pętli na wysokości ul. Lindego, a potem aż do Huty, gdzie zaczął się tworzyć duży węzeł komunikacyjny.

W latach 60. XX wieku w miejscu wojskowego lotniska powstało osiedle Wrzeciono (zwane wtedy Młocinami), a wraz z nim nowe przecznice – Przytyk oraz Przy Agorze. W międzyczasie wybudowano także przedłużenie ulicy w kierunku południowym, do ul. Makuszyńskiego, a kilka lat później dalej do ul. Żeromskiego. Ulica była dwujezdniowa na dużej części swojej długości, północny odcinek zwężał się jednak od ul. Przybyszewskiego. Natomiast w latach 70. XX wieku powstało osiedle Wawrzyszew, które uzupełniło zabudowę w północnej części ulicy oraz układ ulic w rejonie, doprowadzając do ul. Kasprowicza nową ul. Sokratesa.

Budowa I linii metra

Pawilon stacji metra Stare Bielany

Po przemianach ustrojowych otoczenie ul. Kasprowicza nie uległo początkowo większym zmianom, dopiero po kilkunastu latach zaczęto zagospodarowywać przerwy w zabudowie, głównie w związku z tym, że w latach 2006-2008 na całej długości pod spodem ulicy przeprowadzona została I linia metra. W ramach tej inwestycji wybudowano też drugą jezdnię na odcinku, oddaną do użytku 10 września, która prowadziła od ul. Sokratesa do pętli Metro Młociny (d. Huta). Sama pętla również została przebudowana i rozbudowana na rozległy węzeł przesiadkowy, służący nie tylko komunikacji miejskiej i podmiejskiej, ale również wybranym przewoźnikom dalekobieżnym.

Od listopada 2011 do lipca 2013 roku ulica została przebudowana na odcinku od ul. Oczapowskiego do ul. Sokratesa, gdzie wybudowano jedyny brakujący odcinek drugiej jezdni, przebudowano skrzyżowania z ul. Wolumen i z ul. Lindego oraz przebudowano ścieżkę rowerową. Prace miały początkowo zakończyć się w 2012 roku, jednak przedłużyły się i po zimowej przerwie wznowiono je dopiero w kwietniu 2013 roku i zakończono po kilku miesiącach. W międzyczasie zapowiedziano likwidację odcinka od ul. Żeromskiego do ul. Sacharowa, a uwolniona przestrzeń wraz z serkiem bielańskim miałaby być zostać przeznaczona pod inwestycje – miasto chciało sprzedać tereny odpowiednim inwestorom, reklamując się m.in. podczas targów nieruchomości w Cannes. Prace przy przebudowie przeprowadzono od grudnia 2013 roku do maja 2014 roku, kiedy to rzeczony odcinek został wyłączony z ruchu, a jego nazwę zniesiono w styczniu 2015 roku. Wówczas jednak okazało się, że ze względu na metro zabudowa skweru w obecnym kształcie nie jest możliwa i należy zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Ulica Kasprowicza widziana z węzła komunikacyjnego Młociny (2008)

Ulica rozpoczyna swój bieg na rondzie u zbiegu z ul. Sacharowa, a następnie biegnie na północny-zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Makuszyńskiego, Pruszyńskiego, Podczaszyńskiego, Swarzewską, Hajoty, Lisowską, Fontany, al. Zjednoczenia, Lipińską, Płatniczą, Kleczewską, Przybyszewskiego, Oczapowskiego, al. Reymonta , Lindego (jako rondo Hutników Warszawskich), Wolumen, Wergiliusza, Przytyk, Sokratesa, Przy Agorze i Nocznickiego, by zakończyć się na przedłużeniu ul. Zgrupowania AK „Kampinos” na tyłach pętli Metro Młociny. Pod ulicą biegnie I linia metra, a na odcinku od al. Zjednoczenia do ul. Zgrupowania AK „Kampinos” znajduje się również droga dla rowerów.

W sąsiedztwie ulicy znajdują się następujące obiekty:

Przy ul. Kasprowicza zachowało się także kilkanaście przedwojennych budynków, które znajdują się pod następującymi adresami: nr 27, nr 29, nr 31, nr 33a, nr 37, nr 55, nr 57, nr 59 i nr 61, do nich należy zaliczyć także szeregowe domy osiedla „Zdobycz Robotnicza” (nr 63 – nr 79 oraz nr 87 – nr 103).

Galeria

Advertisement