Zabytek.png
nr w rej.
173

Ulica Jezuicka – niewielka uliczka Starego Miasta (Śródmieście), biegnąca od Kanonii do Rynku Starego Miasta.

Historia ulicy sięga XIV wieku i lokacji Starej Warszawy, gdyż ta ulica, zwana wówczas św. Jana od sąsiedztwa kościoła św. Jana, była jedną z ośmiu dróg wychodzących z rynku. W XV wieku wyliczano przy niej dziewięć posesji, a pierwsze kamienice wzmiankowano w 1445 roku. Ulicę upodobali sobie duchowni hierarchowie, w 1547 na posesji nr 6 siedzibę wznieśli sobie biskupi poznańscy, zarządzający w XVI wieku warszawską parafią. Po wielkim pożarze w 1607 roku posesje po zachodniej stronie ulicy wykupują jezuici lokując tu kolegium, które przebudowano w latach 1729-1732 scalając trzy kamienice w jedną. Po kasacie zakonu jezuitów w 1773 roku zabudowania stały się własnością Komisji Edukacji Narodowej, a w XIX wieku rządu. Również w II połowie XVIII wieku ulica została wybrukowana.

Właśnie dzięki ważnym budynkom edukacyjnym, czyli wspomnianym Kolegium Jezuickim oraz położonym naprzeciw Gimnazjum Zalescianum ulica nosiła miano elitarnej, zamieszkana była głównie przez duchowieństwo. Swój dom miało tu także dwóch znanych warszawskich twórców: architekt Jakub Kubicki oraz rzeźbiarz Franciszek Pinck. Zabudowania ulicy legły w gruzach w 1944 roku, zostały odbudowane w latach 1953-1959. 12 maja 1983 roku w budynku Milicji (nr 1/3) pobity został maturzysta Grzegorz Przemyk, zmarł dwa dni później, a jego śmierć stała się pretekstem do wielu manifestacji. W 2014 roku ulica zostanie wyremontowane, zamontowane zostaną wzdłuż niej również latarnie gazowe.

Nazwa ulicy pochodzi od zakonu jezuitów, który pobudował przy ulicy m.in. swój konwikt, a pojawiła się ona w zastępstwie wcześniejszej nazwy św. Jana w XVII wieku.

Ulica rozpoczyna swój bieg przy placyku Kanonia, po czym kieruje się na północny-zachód, by mijając Dawną zakończyć się w rogu Rynku Starego Miasta, u zbiegu z Celną. Na ulicy, podobnie jak na całym Starym Mieście obowiązuje zakaz ruchu dla samochodów.

Herb na domu nr 2

Obiekty położone przy ulicy to w głównej mierze zrekonstruowane zabytki:

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.