Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Janka Muzykanta (dawniej Henryka Sienkiewicza) – ulica położona w dzielnicy Włochy, która biegnie odcinkami od ul. Na Skraju do ul. Wykusz oraz od ul. Mineralnej do al. Krakowskiej. Nazwa ulicy nawiązuje do noweli Janko Muzykant Henryka Sienkiewicza, który zresztą był patronem ulicy do 1960 roku.

Droga istniała z pewnością w XIX wieku jako główna droga wsi Załuski, mogła jednak powstać zdecydowanie wcześniej, gdyż osadę tę datuje się nawet na XV wiek. Wieś była niewielka, w 1919 roku liczyła 27 gospodarstw, a jej centrum znajdowało się tam, gdzie dziś ulica Janka Muzykanta krzyżuje się z ul. Wykusz – sama droga biegła dalej na południe ku drodze w kierunku dóbr Paluch, w większości nosiła charakter zwykłej drogi polnej. Po ulokowaniu w pobliżu lotniska zarówno osada, jak i droga zaczęły zanikać.

Ze względu na sąsiedztwo lotniska zabudowa ulicy została praktycznie zrównana z ziemią podczas II wojny światowej. Większości domów nie odbudowano ze względu właśnie na sąsiedztwo lotniska, które planowano rozbudować – osadnictwo przeniosło się więc bardziej na zachód, w rejon al. Krakowskiej. W 1951 roku ulica została włączona w granice Warszawy, początkowo nazywała się Sienkiewicza (por. Sienkiewicza) i biegła od ul. Na Skraju do ul. Ruchliwej, nową nazwę wprowadzono w 1960 roku. Wraz z rozbudową lotniska znikały kolejne ruiny, zlikwidowano także odcinek ulicy między ul. Wykusz a ul. Mineralną – miało to miejsce w latach 90. XX wieku. Ponadto w związku z przebudową pętli Okęcie utworzono nowy odcinek ulicy między ul. Ruchliwą a al. Krakowską jako dojazd do domów wzdłuż dwóch bocznych ulic: Maciejki i Ruchliwej. W 2015 roku fragment ulicy zmienił nazwę na "Absurd".

Gospodarstwo (nr 56)

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Na Skraju, po czym biegnie na północ krzyżując się kolejno z takimi ulicami jak Zbiorowa, Lajkonika, Hipotezy, Stoicka, Matematyczna i Dukielska, by dojść do ulicy Wykusz. W tym miejscu traci ciągłość, ale ma swój dalszy bieg od skrzyżowania z ulicą Mineralną, gdzie dalej krzyżuje się z ulicą Ruchliwą i Maciejki, by dojść do skrzyżowania z al. Krakowską i ul. Malowniczą.

Przy ulicy Janka Muzykanta zachował się jeden prawdopodobnie przedwojenny dom, zlokalizowany pod nr 56. Inną zabudowę stanowi kilka domów jednorodzinnych w rejonie ul. Na Skraju oraz biurowiec CTA Plaza zlokalizowany pod numerem 60, na rogu ul. Ruchliwej. Ponadto na rogu ul. Wykusz znajduje się niewielkie wzniesienie, na którym pasjonaci lotnictwa mogą, za pozwoleniem portu lotniczego, obserwować i fotografować samoloty.

Advertisement