Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy Indiry Gandhi. Zobacz też: Zespół przystankowy Indiry Gandhi oraz Ulica Mahatmy Gandhiego.

Ulica Indiry Gandhi (dawniej Nugat) – ulica położona na Ursynowie, która biegnie od ul. Rosoła do ul. Płaskowickiej.

Historia

Szkielet "Ursynowskiego Fortepianu" – obecnie nie istnieje

Ulica została wytyczona w latach 70. XX wieku w związku z rozpoczęciem budowy osiedli Ursynów Południowy (Imielin i Na Skraju) i początkowo nosiła przeniesioną z innego miejsca nazwę Nugat (por. Nugat), biegła od ul. Rosoła do ul. Findera.

Zabudowa zaczęła powstawać w 1975 roku, a prace ciągnęły się do lat 80. XX wieku. Pierwsze autobusy przejechały ulicą 21 czerwca 1980 roku i była to linia 177, uzupełniona jeszcze w tym samym roku o linie 341, 451 i 495.

Od samego początku była to ulica dwujezdniowa, obudowana głównie blokami mieszkalnymi, obecną nazwę, Indiry Gandhi, uzyskała na odcinku RosołaPileckiego dnia 31 stycznia 1985 roku.

W 1995 roku na rogu al. Komisji Edukacji Narodowej otwarta została stacja metra Imielin, zaś dopiero około 2005 roku powstało prowizoryczne przedłużenie ulicy z betonowych płyt oraz kostki betonowej w kierunku południowym, które docelowo ma sięgnąć do Południowej Obwodnicy Warszawy.


Budowa przedłużenia Indiry Gandhi

Zobacz więcej w artykule: Budowa przedłużenia Indiry Gandhi.

Celem budowy przedłużenia było skomunikowanie centrum Ursynowa z Południową Obwodnicą Warszawy, Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz Szpitalem Południowym (w budowie).

Przebieg

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Rosoła i ul. Nugat, po czym biegnie na południowy-zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Teligi, Szolc-Rogozińskiego, Cynamonową, Polinezyjską, al. Komisji Edukacji Narodowej, Hawajską, Dereniową, Miklaszewskiego, Hirszfelda i Marca Polo, Pileckiego, Polskie Drogi i Alternatywy.

Otoczenie

Większość obiektów przy ul. Indiry Gandhi jest przypisanych adresowo do sąsiednich ulic, ponadto znajduje się tutaj stacja metra Imielin (róg al. Komisji Edukacji Narodowej) oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii (ul. Indiry Gandhi 14).

Nigdy nieukończone pozostało centrum handlowe Ursynowski Fortepian, które miało znaleźć się na rogu ul. Cynamonowej – rozbiórkę konstrukcji przeprowadzono w 2014 roku.

W pobliżu ulicy buduje się Szpital Południowy.

Patron

Patronką ulicy jest Indira Gandhi, indyjska polityk, dwukrotna premier Indii.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.