Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Grodzka - długa na prawie 400 metrów ulica położona na Starym Mieście, w dzielnicy Śródmieście. Biegnie od Wybrzeża Gdańskiego do alei "Solidarności". Wzdłuż ulicy biegnie ścieżka rowerowa będącą fragmentem Podskarpowej Ścieżki Rowerowej.

Ta niewielka uliczka będąca dziś jedynie wjazdem z Wybrzeża Gdańskiego na Trasę W-Z powstała prawdopodobnie już na początku XVIII wieku jako droga łącząca plac Zamkowy z brzegiem Wisły, wybudowano ją w wąwozie dawnego potoku Kamionka. W 1843 po północnej stronie Grodzkiej powstał Wiadukt Pancera, z południowej strony znajdował się budynek stajni królewskich. Wszystko zmieniło się po II wojnie światowej, stajnie, choć przeznaczone od odbudowy, zniknęły z związku z planami budowy Trasy W-Z. Dlatego też w 1948 całą ulicę przesunięto na północ, ku Pałacowi pod Blachą i Arkadom Kubickiego.

Nazwa Grodzka w przeszłości zarezerwowana była dla głównych miejskich arterii, przyjęła nazwę albo od tego, że biegła koło Wieży Grodzkiej, albo od tego, że wiodła do grodu. Ciekawostką jest, że po założeniu Starej Warszawy ulica Świętojańska nazywała się Grodzka, a do 1920 roku ulica Madalińskiego także nosiła nazwę Grodzka.

Ulica rozpoczyna swój bieg na Wybrzeżu Gdańskim, po czym biegnąc na zachód przecina ulicę Bugaj (idącą teoretycznie Arkadami Kubickiego) i dochodzi do alei "Solidarności" przed samym tunelem Trasy W-Z. Jest jednokierunkowa z kierunku zachodnim.

Na ulicy Grodzkiej, pod wiaduktem Mostu Śląsko-Dąbrowskiego mieści się parking dla autokarów. Oprócz niego przy ulicy stoją niezwiązane z nią historycznie budowle: Pałac pod Blachą oraz Arkady Kubickiego.

Galeria

Advertisement