ulica 3
Goworka
Goworka 1.jpg
ul. Goworka (widok od ul. Spacerowej)
Dzielnica: Mokotów
Okres powstania: lata 50. XX wieku
Długość: 220 m
Google MapsOpen Street Map

Ulica Goworka – ulica położona na Mokotowie, która łączy ul. Puławską z ul. Spacerową.

Historia

Po raz pierwszy pojawia się na mapach w latach pięćdziesiątych, sama nazwa została nadana w latach sześćdziesiątych.

W latach 1957-1973 ulicą Goworka kursowały tramwaje na linii prowadzącej od ul. Puławskiej do Wilanowa. Do 2020 roku linia ma zostać odbudowana. We wrześniu 2013 na północnej jezdni Goworka i Spacerowej wytyczony został jednokierunkowy pas dla rowerów, dla lepszej widoczności pokryty czerwoną masą.

Nazwa ulicy pochodzi od Goworka z Kurzeszyna – cześnika rawskiego z XIV wieku, ostatniego przedstawiciela rodziny Rawiczów na terenie Warszawy, pierwszego znanego właściciela wsi Solec, którą sprzedał w 1381 roku mieszczaninowi warszawskiemu Piotrowi za 115 kóp groszy.

Przebieg i opis

<place lat="52.21116750" lon="21.02256150" /> Ulica rozpoczyna swój bieg skrzyżowaniem z ul. Puławską, po czym biegnie w dół skarpy w kierunku wschodnim, krzyżując się po drodze z ul. Chocimską. Ulica Goworka kończy swój bieg na skrzyżowaniu z ul. Spacerową, która jest jej naturalnym przedłużeniem w kierunku południowym i łączy się następnie z ul. Belwederską.

Na całej długości ulica jest dwukierunkowa, po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Przy ulicy znajduje się jeden przystanek autobusowy należący do zespołu Plac Unii Lubelskiej. Na rogu z ul. Spacerową znajduje się skwer im. Tarasa Szewczenki.

Galeria

Spacerowa 1.jpg
Goworka przystanek.jpg
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.