Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Gołkowska.

Czerniakowska, Gołkowska (krzyż)

Krzyż przydrożny na rogu ul. Gołkowskiej i Czerniakowskiej

Ulica Gołkowska – ulica położona na Mokotowie w obszarach MSI Augustówka oraz Czerniaków i Sadyba (jest ona ulicą graniczną w przypadku dwóch ostatnich).

Rozpoczyna się ona skrzyżowaniem z ulicą Czerniakowską i ul. Powsińską i jest przedłużeniem ulicy Idzikowskiego, następnie biegnie na wschód krzyżując po kolei z ul. Starowieyskiego, ulicą Limanowskiego, nienazwanym łącznikiem z ul. Bernardyńską, ul. Świętego Bonifacego i ciągnie się przez mostek nad Jeziorkiem Czerniakowskim aby przejść w ulicę Statkowskiego.

Ulica powstała ok. 1935 roku w ramach budowy miasta-ogrodu Czerniakowa i była wówczas krótką uliczką wychodzącą z ul. Świętego Bonifacego i prowadzącą ok. 250 metrów na zachód aby zakończyć się w polu. W 1958 roku ulica została wygięta łukiem na północ, uzyskując na zachodniej części połączenie z ul. Bernardyńską, ale nie zlikwidowano też poprzedniego zakończenia ulicy, przez co ulica rozwidlała się; poprzedni koniec ulicy zlikwidowano w kolejnym roku. W 1961 roku ulica zaczęła krzyżować z nowo powstałą ul. Woziwody. W latach 1972-1973 ulica po wybudowaniu mostu na Jeziorku Czerniakowskim (patrz niżej) uzyskała dzisiejszy kształt - od tamtego czasu jedynymi zmianami było utracenie połączenia z ul. Woziwody oraz utworzenie łącznika z ul. Bernardyńską. W dniach 5 do 8 sierpnia 2016, na odcinku od Czerniakowskiej do mostku, została wymieniona nawierzchnia.

Na rogu ulicy Gołkowskiej i Czerniakowskiej znajduje się krzyż przydrożny. Pod numerem 17 mieści się filia urzędu pocztowego nr 76, a na wysokości ul. Limanowskiego znajduje się przystanek autobusowy Osiedle Bernardyńska.

Most[]

<place lat="52.19221580" lon="21.06491800" /> W ciągu ulicy Gołkowskiej znajduje się blisko stumetrowej długości most nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Powstał on w 1973 roku, zastępując zlikwidowany drewniany most łączący ulice Goraszewską i Statkowskiego. Jest to konstrukcja żelbetowa o szerokości trzynastu metrów, składająca się z trzech przęseł o rozpiętości łącznej ok. 96 metrów. W przekroju poprzecznym pomost składa się z jezdni o szerokości siedmiu metrów oraz chodnika o szerokości trzech metrów po obu stronach. Obiekt wyposażony jest w balustrady stalowe o wysokości metra. Za przyczółkami, po obu stronach mostu, zlokalizowane są schody skarpowe. Na obiekcie znajdują się ponadto sieci ciepłownicza (do pobliskiej Elektrociepłowni Siekierki), telekomunikacyjna, energetyczna i wodociągowa.

Dnia 19 czerwca 2013 roku most został zamknięty dla ruchu (objazd poprowadzono ulicami ul. Świętego Bonifacego, Powsińską i Augustówka i taką też trasą pojechały autobusy linii 159 i 162) i rozpoczęto jego przebudowę. Została ona być podzielona na trzy części – rozbiórkową, wymianę magistrali ciepłowniczej biegnącej pod pomostem oraz w ciągu ulicy Satkowskiego, oraz przywracanie płyty pomostu. Koszt remontu miał wynieść ok. 6,5 miliona złotych. Przewidywanym terminem zakończenia remontu był grudzień 2013, jednak przez zaniedbania w dokumentacji przez firmę ciepłowniczą Dalkia nie zdążono z ich częścią remontu przed sezonem grzewczym – udało się wymienić jedynie jedną z dwóch magistrali ciepłowniczych, a remont drugiej przełożono na wiosnę. Prace drogowe też przedłużyły się z powodu gorszego niż przewidywano stanu mostu – potrzebne były m.in. wyższe balustrady. Kolejnym przewidywanym terminem był czerwiec 2014, jednak jego również nie udało się dotrzymać - ostatecznie prace zakończyły się we wrześniu, a most otwarto dla ruchu 6 października.

Advertisement