Stara tabliczka adresowa z ul. Generalską, ul. Radzymińska 256

Ulice Generalska (dawniej Szosa, Trakt Marszałka Piłsudskiego, Karola Świerczewskiego) – współcześnie nie istnieje ulica o takiej nazwie, w latach 1951-1992 istniała taka ulica w ówczesnej dzielnicy Praga Północ i biegła od ul. Trockiej do granicy Warszawy z Ząbkami. Obecnie stanowi fragmenty ulicy Radzymińskiej.

Dawniej był to fragment traktu wylotowego będącego przedłużeniem ul. Radzymińskiej, zwany był początkowo Szosą, a po wybudowaniu osiedla Zacisze Traktem Marszałka Piłsudskiego. Po wojnie nazwę ulicy zmieniono na Karola Świerczewskiego i po jej włączeniu w granice miasta w 1951 roku nie zmieniono jej od razu, pozostawiając dawną numerację. Doprowadzało to często do pomyłek, gdyż przy obu ówczesnych ul. Świerczewskiego znajdowały się takie same numery – dopiero po jakimś czasie nadano jej nazwę Generalska. Biegła od ul. Trockiej w kierunku północno-wschodnim, w stronę Marek. Wzdłuż niej kursowała kolej marecka.

Według planu miasta z 1970 roku rozpoczynała się skrzyżowaniem z Trocką i Bieżuńską, po czym biegła na północny-wschód przecinając kolejno ulice Rypińską, Fantazyjną, Kraśnicką, Karkonoszy, Spytka z Melsztyna, Jórskiego, Promienną, Koniczynową, Bukowiecką, Kościeliską, Remontową, Tarnogórską, Lotnika, Tużycką, Blokową, Lewinowską, Określoną, Gniazdowską, Młodzieńczą, Łodygową, Ziemiańską, Mroźną, Wiewiórki, Ustronną, Krynoliny i Bystrą, by zakończyć się na granicy miasta. W 1974 roku zlikwidowano kolej marecką, a zastąpiły ją autobusy PKS. W latach 80. XX wieku ulicę przebudowano, a w 1992 roku włączono ją w bieg ulicy Radzymińskiej ze zmianą numerów.

Nazwa "Generalska" zachowała się dla przedłużenia ulicy Radzymińskiej na terenie miasta Ząbki.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.