Ulica Fosa (dawniej Kościelna, Fortowa) – ulica położona na Starym Służewie w dzielnicy Ursynów, która biegnie od al. Wilanowskiej do ul. Nowoursynowskiej. Nazwa nawiązuje do topografii pobliskiego fortu Służew.

Ulica powstała zapewne wraz ze wsią Służew jako droga prowadząca od traktu czerskiego do kościoła parafialnego, zwana była Kościelną (por. Kościelna) albo Fortową (por. Fortowa). Na mapie z 1919 roku biegnie od Drogi Królewskiej przez wieś Służew (południowym brzegiem Sadurki) w kierunku dóbr Ursynów oraz wsi Imielin (późniejsza ul. Zamiany) i Moczydło (późniejsza ul. Rybałtów), okrążając fort Służew. W 1938 roku znalazła się w granicach Warszawy, wciąż znajdowało się przy niej wiele drewnianych domów. Zabudowa ulicy nie uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Po wojnie jeszcze przez kilkanaście lat funkcjonowała nazwa Fortowa (por. Fortowa), ale tylko na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Nowoursynowskiej. Ze względu na powtarzanie się nazw w 1950 roku ulicy oficjalnie nadano nazwę Fosa, jednak dawne pozostawały nadal w użyciu. Układ urbanistyczny okolicy nie uległ zmianie aż do lat 70. XX wieku, kiedy to wiele zabudowań w północnej pierzei ulicy zostało wyburzonych w związku z budową ul. Dolina Służewiecka, sama ulica jednak z charakterystyczną, niską zabudową oraz wyróżniającym się kościołem dotrwała do dzisiaj. Współczesna zabudowa jednakże ulegała wielokrotnym przebudowom i nie ma już charakteru domków wiejskich, który najdłużej zachował dom nr 21/23.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z al. Wilanowską, po czym biegnie na południowy-zachód krzyżując się kolejno z ulicami Przy Grobli i Renety, by zakończyć się u zbiegu z ul. Nowoursynowską.

Przy ul. Fosa znajduje się kościół św. Katarzyny (nr 17) oraz położony obok niego pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego i stary cmentarz parafialny, u podnóży skarpy znajdują się także pozostałości Gucin Gaju i Księżego Stawu. Ponadto na rogu ul. Nowoursynowskiej znajduje się krzyż przydrożny. Do niedawna przy ul. Fosa 20 znajdowała się siedziba Hufca ZHP Warszawa Mokotów, obecnie przeniesiona na ul. Chełmską 50, a dom stoi pusty i został osłonięty gigantycznym billboardem reklamowym.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.