Ulica Floriańska (dawniej Konstantynowska) – ulica licząca ponad 300 m długości, położona na Pradze Północ. Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą ks. Ignacego Kłopotowskiego i biegnąc na północny-zachód nie przecina żadnej ulicy wpadając w aleję Solidarności.

Ulicę Floriańską wytyczono około 1864 roku, gdy znajdowało się tutaj targowisko. Od powstania przez czas zaborów ulica nosiła nazwę Konstantynowskiej na cześć księcia Konstantego. Od 1921 roku uzyskała nazwę Floriańska (zapisywana początkowo jako Florjańska), najpewniej od znajdującej się obok katedry św. Floriana.

Ulica zachowała swój dawny charakter. Jako jedna z niewielu na Pradze zachowała swoją brukowaną nawierzchnię, a także oświetlają ją stylowe latarnie "pastorały". Od 2006 r. w maju odbywa się na ulicy Jarmark Floriański.

Nazwa ulicy wzięła się od św. Floriana patrona katedry warszawsko-praskiej. Św. Florian jest opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.

Otoczenie

Przy Floriańskiej mieszczą się:

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.