Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Dobrogniewa – ulica położona na Kole w dzielnicy Wola, która biegnie między ulicami Dalibora i Dahlberga. Nazwa ulicy wiąże się z popularnym w okolicy nawiązaniem do staropolskich imion, w tym przypadku męskiego imienia Dobrogniew (Dobrzygniew).

Ulica została wytyczona w 1935 roku w związku z organizacją na Kole wystawy mieszkaniowej, zorganizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, wówczas na terenie między dzisiejszymi ulicami Dahlberga, Dobrogniewa, Dalibora i Obozową wybudowano kilkadziesiąt różnych domów, które miały być reklamowano jako dostępne dla ówczesnego przeciętnego robotnika. Ich wzniesienie doprowadziło do zaniku w tym miejscu ul. Żuławskiej. Warto zauważyć, że w okresie międzywojennym nazwa "Dobrogniewa" obowiązywała dla zachodniej części ul. Bolecha, a współczesna ulica pozostawała bez nazwy.

Zabudowa została w pełni zachowana, nie została zniszczona podczas II wojny światowej i nie zmieniła się ona przez kolejne lata – jedynie niektóre spośród domów zostały przebudowane. W latach 70. XX wieku wschodni odcinek ulicy, na wschód od ul. Dahlberga, skrócono, a w jego miejscu powstały trzy bloki mieszkalne i ul. Przy Lasku. Uzupełnienie zabudowy do współczesnego stanu dokonało się dopiero w latach 90. XX wieku.

Ulica rozpoczyna swój biegu na skraju Lasku na Kole, po czym kieruje się na zachód, krzyżując po drodze z ulicami Dahlberga i Dalibora, by zakończyć się kawałek dalej jako ślepa uliczka.

Niemal wszystkie domy wzdłuż ul. Dobrogniewa są całkowicie bądź częściowo przedwojenne, wszystkie (oprócz domu nr 2/4) powstały według zbliżonego projektu w 1935 roku, są to domy nr 1, nr 2/4, nr 3, nr 5, nr 7, nr 9, nr 11, nr 13, nr 15, nr 17, nr 19, nr 21, nr 23, nr 25 i nr 27. Jedynymi powojennymi obiektami jest osiedle domów szeregowych (nr 1b-1g) oraz dom prowincjonalny sióstr służebniczek Najświętszej Maryi Panny (nr 6). Ponadto od północy do ulicy Dobrogniewa przylega Lasek na Kole.

Linki zewnętrzne

Advertisement