Ulica Macieja Aleksego „Alka” Dawidowskiego – to położony w Śródmieściu, w obszarze Muranowa długi na prawie 350 metrów zjazd z wiaduktu przy Andersa. Łączy go z ulicą Słomińskiego.

Ulica powstała w 1957 roku wraz z ówczesną ulicą Mariana Buczka (dziś Słomińskiego) jako jej łącznik z przebiegającą wiaduktem ulicą Nowotki (dziś Andersa). Przez 50 lat nie nosiła żadnej nazwy, aż 11 stycznia 2007 roku nadano jej imię Alka Dawidowskiego dla uhonorowania postaci tak znaczącej dla Warszawy i tak znaczącej dla pamięci historycznej Warszawy.

Maciej Aleksy Dawidowski, ps. Alek to instruktor harcerski (podharcmistrz), podporucznik Armii Krajowej, kawaler Orderu Virtuti Militari, bohater książki Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec. Urodził się w 1920 roku, zmarł w wyniku ran odniesionych podczas Akcji pod Arsenałem w 1943 roku.

W pobliżu ulicy znajduje się Skwer Batalionu AK „Czata 49”, wieżowiec Intraco, stacja metra Dworzec Gdański oraz stacja kolejowa Warszawa Gdańska. Przy wiadukcie na Andersa umieszczony jest także kamień upamiętniający 20 rozstrzelanych tutaj Polaków.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.