Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Chełmska i Zajezdnia autobusowa Chełmska.

Ulica Chełmska (dawniej Chełmińska, Książęca, Szosa Sielecka) – jedna z głównych ulic na osiedlu Sielce, w dzielnicy Mokotów. Łączy ona ulicę Czerniakowską z Belwederską i Sobieskiego. Jej przedłużeniem jest ul. Dolna.

Historia

Tablica Tchorka przed WFDiF

Początkowo ulica Chełmska była drogą wiodącą ze wsi i folwarku Sielce do wsi Mokotów. Została wytyczona w drugiej połowie XVIII wieku, zaś w 1820 roku nadano jej nazwę "Książęca" (por. ulica Książęca), od postaci księcia Konstantego, który przejął na własność dobra sieleckie. Obecna nazwa obowiązuje od 1916 roku, po przyłączeniu tych terenów do Warszawy – stara nazwa widnieje na mapach z 1913 roku[1], ale także z 1919[2].

Przed II wojną światową na ul. Chełmskiej znajdowała się pętla tramwajowa Wojtówka, gdzie swoją trasę kończyła linia 2. Na rogu z ul. Czerniakowską znajdowała się także spelunka U Bandyty, opisywana w książkach Stanisława Grzesiuka. W latach 1943-1945 nosiła nazwę Chełmińska (Kulmer Strasse)[3]. Od dnia 1 września 1945 ulica miała nosić imię Franciszka Zubrzyckiego, działacza komunistycznego ruchu oporu, ale zmian ostatecznie nie wprowadzono[4].

Od 1949 roku przy wjeździe do WFDiF znajduje się tablica Tchorka upamiętniająca rannych, którzy zginęli w wyniku zbombardowania przez hitlerowców szpitala powstańczego w dniach 25 i 26 sierpnia 1944 roku.

Przebieg

Ulica Chełmska (rejon ul. Czerniakowskiej)

Ulica rozpoczyna się na wschodzie skrzyżowaniem z ul. Czerniakowską, na tym odcinku ulica Chełmska nie ma swojego przedłużenia. Na skrzyżowaniu znajduje się sygnalizacja świetlna. Następnie przecina ulice Polkowską, Czerską, Bobrowiecką, Iwicką, Cybulskiego, Zakrzewską, Sielecką, Stępińską i Górską.

Chełmska posiada dwukierunkową jezdnię o asfaltowej nawierzchni.

Komunikacja miejska

Ulica Chełmska (rejon WFDiF)

Przy ul. Chełmskiej znajduje się pięć przystanków, należących do trzech zespołów (Dolna, Zakrzewska i Chełmska). Linie autobusowe dzienne zapewniają połączenie z Pragą Południe, Wawrem, Wolą i Włochami, natomiast nocne – z Sadybą, Wilanowem i Śródmieściem. W przeszłości linia 107 zapewniała także bezpośrednie połączenie z Ursynowem.

Otoczenie

  • ul. Chełmska 19/21 – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, siedziba TV Puls, folwark Sielce i tablica Tchorka
  • ul. Chełmska 21a – kościół św. Kazimierza
  • ul. Chełmska 23 – Gimnazjum nr 3 im. Józefa Piłsudskiego
  • ul. Chełmska 29 – urząd pocztowy nr 36

W latach 1960-2006 w pobliżu ul. Czerniakowskiej znajdowała się zajezdnia autobusowa Chełmska, która początkowo obsługiwała także trolejbusy.

Przypisy

Advertisement