Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Bukowińska.

Ulica Bukowińska – ulica o niejednolitym przebiegu położona na Mokotowie, w obszarze MSI Ksawerów.

Ulica rozpoczyna się od skrzyżowania z aleją Wilanowską, gdzie jest przedłużeniem ul. Rolnej. Następnie przecina ul. Pejzażową i rozwidla się. Jedna z odnóg dobiega do ulicy Puławskiej (jej przedłużeniem jest ul. Domaniewska), a druga biegnie na północ i przecina ulice Czerniowiecką i Ikara dochodząc do ul. Idzikowskiego.

Historia przebiegu[]

Historia ulicy sięga czasów przedwojennych i była drogą łączącą kolonię Służew-Służewiec, kolonię Topolany i wieś Potoki z zabudowaniami Szop Polskich i Wierzbna. Na mapie z 1936 roku widzimy ją jako drogę nieutwardzoną odbiegającą od al. Wilanowskiej w rejonie ul. Wróbla, która następnie biegła na północny zachód krzyżując kolejno z ul. Domaniewską, Cieszyńską, Czerniowicką i ul. Ikara aby zakończyć bieg na ul. Idzikowskiego.

Bieg ten zasadniczo utrzymał się do XXI wieku bez większych zmian - jedynie południowy początek przesunął się w stronę ul. Studenckiej, ulica zyskała na przełomie XX i XXI wieku nawierzchnię asfaltową na większości przebiegu, powstało też jej skrzyżowanie z ul. Pejzażową oraz znikło z Cieszyńską.

Znaczące zmiany w przebiegu nastąpiły w momencie budowy przedłużenia al. Komisji Edukacji Narodowej na północ - jego częścią miała być tzw. ulica Nowo-Bukowińska. Nowy, dwujezdniowy odcinek ulicy otwarty 3 grudnia 2013 roku, któremu radni także nadali nazwę Bukowińska, poprowadził od ul. Rolnej do dawnego przebiegu ulicy aby w rejonie ul. Cieszyńskiej połączyć się z ul. Domaniewską.

W ten sposób ulica posiada podwójny przebieg - nowo powstały od Rolnej do ul. Domaniewską oraz wcześniej istniejący - od Studenckiej do nowej części Bukowińskiej (w praktyce jest jedynie ślepym dojazdem do posesji przy al. Wilanowskiej) oraz od nowej części Bukowińskiej do ul. Idzikowskiego. W ten sposób ulica dwukrotnie krzyżuje z samą sobą.

Nazwa ulicy[]

Nazwa ulicy, nadana w 1919 roku, pochodzi od krainy historycznej[1]. Bukowina leży współcześnie w północnej Rumunii i na Ukrainie, a pod koniec XVIII i w XIX wieku była miejscem licznego osadnictwa polskiego.

Komunikacja miejska[]

217 (Metro Wilanowska)

Autobus linii 217 w zatoczce autobusowej przy metrze Wilanowska

Ulica przystosowana jest do ruchu komunikacji miejskiej. Przy skrzyżowaniu z ul. Pejzażową znajdują się dwa nieoznakowane przystanki. Od 28 lutego do 28 czerwca 2015 roku jeden z nich był wcielony w zespół przystankowy Metro Wilanowska i zatrzymywały się na nim, skierowane na trasę objazdową, linie 108, 139 i 217. Powodem objazdu było uruchomienie linii Z-1 i brak wolnych peronów na pętli.

Ważne obiekty[]

  • Pod numerem 24 znajduje się Willa Pawiówka z 1856 roku, zaprojektowana przez Franciszka Marię Lanciego.
  • Pod adresem Bukowińska 26/3 mieści się prywatne Muzeum Diabła Polskiego „Przedpiekle”.
  • Przy bloku z numerem 26a stoi tablica Tchorka upamiętniająca miejsce, gdzie 5 sierpnia 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali 10 Polaków.
  • Przy Bukowińskiej znajdowało się również miejsce, w którym wisiał podarowany Warszawie przez Hiroszimę i Nagasaki Dzwon Pokoju, skradziony w grudniu 2002 roku.

Ciekawostki[]

  • Budowę nowego odcinka ulicy blokował przez 8 miesięcy przedwojenny dom, którego właściciel nie chciał dopuścić do jego zburzenia - ostatecznie po długich negocjacjach i podniesieniu rekompensaty za likwidację budynku jego właściciel zgodził się na budowę w miejscu domu ulicy[2].
  • W budynku pod adresem Bukowińska 24 zlokalizowany był plan filmowy związany z serialem "Ojciec Mateusz" . W pomieszczeniach tych odtwarzano posterunek policji który w serialu mieści się w Sandomierzu.
  • Z racji na niejednolity przebieg ulicy Bukowińskiej "parzyste" budynki nr 22 oraz 22a mieszczą się po dwóch przeciwnych stronach ulicy.

Przypisy

  1. Handke, Kwiryna, Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 266. ISBN 83-86619-97X
  2. Dom blokujący budowę na Mokotowie nareszcie zniknie, Gazeta Stołeczna, 10.07.2013
Advertisement