Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Brukselska to ulica łącząca starą Saską Kępę z nowszą częścią osiedla. Wytyczona została jeszcze przed II wojną światową. Swój bieg zaczyna od skrzyżowania z Paryską i Wersalską (jako rondo Wolframa), po czym przecina Lotaryńską, styka się ze Złoczowską, by zakończyć się przy ulicy Ateńskiej. Nazwę zawdzięcza stolicy Belgii - Brukseli.

Klub Kultury Saskiej Kępy

Dominuje zabudowa powojenna z ostatnio wybudowanymi dwoma apartamentowcami po parzystej stronie pomiędzy Paryską a Lotaryńską. Jeden z tych nowych domów stoi na miejscu tajemniczych baraków wybudowanych pod numerem 44 prawdopodobnie na początku lat 40. XX wieku. Do 1956 roku owymi tymczasowymi parterowymi obiektami władało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i Milicja Obywatelska. Istnieją przypuszczenia, że w czasach stalinowskich mieścił się tu jeden z ubeckich aresztów. Po 1956 roku budynki przekazano Przedsiębiorstwu handlowemu KONSUMY (przedsiębiorstwo to za czasów PRL prowadziło tzw. sklepy za żółtymi firankami, czyli dla wybrańców z aparatu władzy, w czasach gdy sklepy dla przeciętnego Kowalskiego świeciły pustkami). Baraki przetrwały do lat 90. XX wieku.

Na przeciwległym rogu z ulicą Wersalską w latach 80. XX wieku zbudowano drugą w Warszawie automatyczną myjnię samochodową. Automaty po kilku latach się zepsuły, w części zielonych blaszanych obiektów pozostała myjnia (tylko, że ręczna), część zajęły biura. W latach 2010-2011 w ich miejscu wybudowano budynek Klubu Kultury Saskiej Kępy (nr 23) o lekkiej bryle z rampą prowadzącą na płaski dach, gdzie znajduje się kawiarnia. Wewnątrz znajduje się 1,7 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Koszt budowy wyniósł 7,5 mln złotych.

W odcinku Brukselskiej za Lotaryńską wybudowano w latach 60. XX wieku segmenty charakterystyczne dla tego rejonu, ustawione prostopadle do ulicy (numery od 15A do 15E i od 17 do 17F). W tym samym czasie pod numerem 21 powstał kompleks Wodociągu Praskiego, w którym odbywa się uzdatnianie, montoring i pompowanie wody pobieranej przez Grubą Kaśkę.

Przy ul. Brukselskiej 9 znajduje się także ambasada Republiki Argentyńskiej.

Advertisement