ulica 2-6
Tadeusza Boya-Żeleńskiego
Boya-Żeleńskiego (2014).JPG
ul. Boya-Żeleńskiego (2014)
porównaj: 20092012
Dzielnica: Mokotów, Śródmieście
Okres powstania: lata 60. XX wieku
Długość: 200 m
Google MapsOpen Street Map

Ulica Tadeusza Boya-Żeleńskiego – ulica o długości około 200 metrów, położona na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, biegnąca od placu Unii Lubelskiej do Waryńskiego.

Pierwszy pomysł wybudowania w tym miejscu ulicy pochodzi z lat 30. XX wieku, wówczas projektowano przebiegającą bardzo podobnie ulicę Zułowską i odchodzący od niej po północnej stronie plac Konstytucji Kwietniowej. Przed wojną udało się jedynie wznieść mury zespołu domów Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, które dostały tymczasowy adres Polna 3. Gmach ukończono do 1949 roku, o dawnych planach architektonicznych zapomniano. Dopiero na początku lat 60. XX wieku wybudowano śladem planowanej ulicy Zułowskiej nową ulicę Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Patronem ulicy jest Tadeusz Boy-Żeleński (18741941), lekarz z wykształcenia, publicysta, tłumacz, krytyk, autor przekładu ponad 100 tomów literatury francuskiej, twórca tekstów krakowskiego kabaretu „Zielony balonik” i popularnych „Słówek”.

Ulica rozpoczyna swój bieg od placu Unii Lubelskiej, po czym kieruje się na zachód ku skrzyżowaniu z Waryńskiego i Batorego, gdzie się kończy.

Przy ulicy Boya-Żeleńskiego znajdują się jedynie trzy obiekty:

Galeria

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.