Ulica Barokowa – niewielka, ślepa uliczka położona na Muranowie, w dzielnicy Śródmieście. Ma około 100 metrów długości, rozpoczyna się od ulicy Długiej, po czym kieruje się na północny zachód, by zakończyć się ślepo na terenie ogrodu Krasińskich. Uliczka jest wyłożona kostką.

Uliczka została wytyczona około 1937 roku pomiędzy zabudowaniami ulicy Długiej, wkrótce powstał przy niej nowoczesny, gmach Miejskich Szkół Powszechnych (nr 5) oraz budynek przedszkola (nr 4). Podczas niemieckiej okupacji szkołę zamieniono na szpital Wehrmachtu, podczas powstania warszawskiego powstańcy zmusili Niemców do wycofania się z tego terenu. W dniach 6-13 sierpnia w budynku szkoły stacjonowała Komenda Główna Armii Krajowej. Cała zabudowa uległa zniszczeniu w 1944 roku i żadne relikty zabudowy nie dotrwały do czasów współczesnych.

Nazwa ulicy wiąże się ze sztuką barokową – być może w nawiązaniu do ówczesnej zabudowy ulicy Długiej oraz sąsiedniego pałacu Krasińskich, albo w nawiązaniu do portalu wejściowego budynku szkoły, która znajdowała się pod numerem 5, który stylistycznie nawiązywał do baroku. Nazwy o podobnym charakterze: Romańska, Gotycka i Renesansowa znajdują się w innych częściach miasta.

Galeria

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.