Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Park Agrykola, Hotel Agrykola, Zespół piłkarski Agrykola i Zespół przystankowy Agrykola.

Ulica Agrykola – długa na 850 metrów ulica położona na śródmiejskim Ujazdowie, biegnąca od Alej Ujazdowskich do skrzyżowania ul. Szwoleżerów z ul. Myśliwiecką, krzyżując się po drodze z al. Hopfera. Nie odbywa się nią ruch autobusowy ani tramwajowy, wzdłuż biegnie ścieżka rowerowa będąca fragmentem Szlaku Wisły.

Nazwa ulicy pochodzi od żyjącego w XVIII wieku inżyniera, Karola Ludwika Agricoli, projektanta tej drogi, docelowo prowadzącej do Łazienek. Ulica została wybudowana w latach 1777-1779 w dolinie dawnego strumienia. W 1780 architekt Dominik Merlini zbudował most kamienny nad kanałem. W 1788 roku na moście ustawiono pomnik Jana III Sobieskiego. Na Agrykoli, jako jednej z pierwszych ulic w Warszawie, pojawiły się gazowe latarnie uliczne (połowa XIX wieku), które zachowały się do dzisiaj. W 1952 roku dolny odcinek ul. Agrykola przemianowano na ul. Szwoleżerów.

W 2006 roku oświetlenie zostało wyremontowane, uzupełniono też braki w latarniach, zaś w 2012 roku rozpoczęto remont nawierzchni ulicy. Na pierwszy ogień poszedł mostek nad kanałem, który wyremontowano, a nawierzchnię z asfaltu zastąpiono kostką brukową. W 2013 roku kontynuowano prace na pozostałej części ulicy, gdzie jednak jedynie ułożono nowy asfalt, gdyż zabrakło pieniędzy na kostkę brukową – zdaniem urzędników fundusze na kostkę brukową na całej ulicy (oprócz ścieżek rowerowych) znajdą się dopiero za kilka lat.

Ulica Agrykola rozdziela teren pomiędzy parkiem wokół Zamku Ujazdowskiego a terenami Łazienek Królewskich.

Linki zewnętrzne

Advertisement