Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Żołnierzy Wyklętych – ulica na Bemowie-Lotnisku o długości 750 metrów, biegnąca od Pirenejskiej do Piastów Śląskich. Do 28 kwietnia 2009 roku stanowiła fragment ulicy Wrocławskiej.

Patronem ulicy są Żołnierze Wyklęci, walczący w podziemiu antykomunistycznym i niepodległościowym w latach 1944-1963, związani wcześniej najczęściej z Armią Krajową.

Historia

Ulica powstała na terenie dawnego lotniska wojskowego „Babice” w latach 80. XX wieku, wraz z całym osiedlem Nowe Bemowo (Bemowo-Lotnisko) i początkowo stanowiła fragment ulicy Wrocławskiej. Jej otoczenie zabudowano na przełomie lat 80. i lat 90. XX wieku.

Nazwę dziewięćsetmetrowego odcinka zmieniono uchwałą Rady m.st. Warszawy nr LIV/1628/2009 z dnia 28 kwietnia 2009 roku na „Żołnierzy Wyklętych”[1]. Oznakowanie wymieniono na przełomie lipca i sierpnia 2009. Nadanie tej nazwy spotkało się z licznymi protestami[2][3], nie tylko w związku z koniecznością kosztownej wymiany dokumentów, lecz także przedmiotowości nazwy.

Mieszkańcy bloków nr 25 i nr 27 zapowiedzieli walkę o zmianę tej uchwały i przywrócenie dawnej nazwy[3]. Ponadto jedyny blok mieszkalny przy ulicy jest zamieszkany głównie przez wojskowych, a nowa nazwa może być dla nich dwuznaczna, w drugim budynku mieści się także siedziba bemowskiego SLD[3].

Mieszkańcy ulicy domagali się przywrócenia dawnej nazwy ulicy[4], na co przystali radni i 26 listopada 2009 zdecydowali o skróceniu ulicy Żołnierzy Wyklętych do ul. Zachodzącego Słońca na rzecz dawnej ul. Wrocławskiej.[5][6] Ulica jeszcze raz zmieniła swoją długość po decyzji Rady Miasta z 21 października 2010, kiedy to ulicę wydłużono do Pirenejskiej[7].

Pod koniec 2011 roku na rogu ul. Pirenejskiej i ul. Żołnierzy Wyklętych powstało miejsce pamięci poświęcone Żołnierzom Wyklętym[8].

Opis

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Pirenejską, Millera i Wrocławską, po czym kieruje się na północ przecinając ulice Zachodzącego Słońca, Morcinka, Korfantego, Rodła, Kawy, Miarki, Korfantego, by zakończyć się na skrzyżowaniu z Piastów Śląskich. Na całej długości ulicy biegnie ścieżka rowerowa. Ponadto w latach 2013-2014 na rogu ul. Zachodzącego Słońca powstała Szkoła Podstawowa nr 357[9].

Przebieg

1x1BP.gif ul. Piastów Śląskich
1x1B.gif ul. Korfantego, ul. Miarki
1x1P.gif ul. Rodła
1x1L.gif ul. Kawy
1x1B.gif ul. Korfantego
1x1B.gif ul. Zachodzącego Słońca
1x1B.gif ul. Millera, ul. Pirenejska
1-1.gif ul. Wrocławska

Galeria

Punkty ulicy

Skrzyżowania

Przypisy

Advertisement