Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Łucka – niewielka ulica o długości 600 metrów położona na Woli, biegnąca od Żelaznej do Towarowej. Ulica jest jednokierunkowa w kierunku wschodnim. Wzdłuż ulicy zachowało się najwięcej w tej części Warszawy zrujnowanych przedwojennych kamienic i oficyn, w związku z czym czasem nazywana jest "uliczką grozy"[1].

Ulica z pewnością istniała w latach 30. XIX wieku[2]. Początkowo miała charakter dworkowo-ogrodowy z licznymi sadami oraz drewnianymi zabudowaniami.[3] Zabudowa murowana pojawiła się później, a wraz z nią warsztaty oraz zakłady przemysłowe. Ulica w okresie międzywojennym była gęsto zabudowana, w czasie powstania warszawskiego Niemcy próbowali wzdłuż ulicy przebić się do Śródmieścia, jednak ani 15 sierpnia, ani 27 września się im to nie udało. Duża część zabudowy została zniszczona, a po wojnie znalazła się rejonie tzw. dzikiego zachodu, pełnego zrujnowanych kamienic i oficyn. Współcześnie wolną przestrzeń ulicy zabudowuje się nowoczesnymi blokami, które znacznie kontrastują z zachowaną dawną zabudową ulicy Łuckiej.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Żelazną i Pereca, po czym kieruje się na zachód, i przecinając jedynie ulicę Wronią wpada w ulicę Towarową. Co ciekawe, ulica jest jednokierunkowa w przeciwnym kierunku, wschodnim.

Nazwa ulicy wywodzi się od Łucka – miasta w zachodniej Ukrainie, dawniej znajdującego się w granicach I oraz II Rzeczypospolitej. Ze względu na podobieństwo nazw czasami przeinaczana jest jako Łódzka (rzekomo od Łodzi), jednak taka ulica w ogóle w Warszawie nie istnieje.

Przebieg[]

1x1BPUlica Towarowa

1x1LPlac Europejski

1x1BUlica Wronia

1x1LDroga bez nazwy

1x1BKUlica Żelazna

Otoczenie[]

Wzdłuż ulicy znajdują się współcześnie następujące budynki:

  • ul. Łucka 1/3/5 – część zabudowań zakładów Norblin
  • ul. Łucka 2/4/6 – blok "Osiedle Łucka", w podwórku zachowany Dom Modlitwy Cadyka Icchaka Altera
  • ul. Łucka 7/9 – Wieżowce Impexmetalu (planowane)
  • ul. Łucka 8 – kamienica Abrama Włodawera, wpisana do rejestru zabytków
  • ul. Łucka 10 – kamienica przedwojenna
  • ul. Łucka 11 – Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania
  • ul. Łucka 12 – kamienica przedwojenna
  • ul. Łucka 14 – kamienica przedwojenna
  • ul. Łucka 15 – Łucka City
  • ul. Łucka 16 – kamienica przedwojenna
  • ul. Łucka 17/23 – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych im. Jana Siestrzyńskiego

Spośród nieistniejących zabudowań ulicy Łuckiej należy wymienić zakład produkcji części samochodowych Krajowy Przemysł Motoryzacyjny pod numerem 11 oraz fabrykę wag Alfreda Krzykowskiego pod numerem 13[3]. Przy ulicy Łuckiej planowane są ponadto wieżowiec Warsaw Spire oraz biurowce kompleksu Impexmetalu.

Galeria[]

Przypisy

  1. Żelazna 59/61, warszawa1939.pl
  2. Fragment planu Warszawy z 1831 roku
  3. 3,0 3,1 Kasprzycki Jerzy, Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania, tom II, wyd. Veda, Warszawa, 2004, str. 61-63
Advertisement