Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Łopuszańska.

Ulica Łopuszańska – ulica zlokalizowana w dzielnicy Włochy, która biegnie od al. Krakowskiej do ul. Krańcowej. Nazwa ulicy wiąże się z miejscowością Łopuszno, położoną na Kielecczyźnie.

Ulica Łopuszańska po raz pierwszy pojawia się na mapach na początku XX wieku, jest to wówczas droga biegnąca z osady Zosin do wsi Solipse, dopiero w okresie międzywojennym droga została doprowadzona do szosy krakowskiej we wsi Raków (wcześniej łącznikiem była droga biegnąca w połowie odległości między dzisiejszą ul. Łopuszańską a ul. Bakalarską, która później szczątkowo istniała jako ul. Podborska). Szosa miała istotne znaczenie komunikacyjne, planowano nawet jej przedłużenie na wschód (zrealizowane po wojnie jako ul. Hynka). Wzdłuż szosy położone były kolonia Raków, wieś Salomeja (w rejonie dzisiejszej ul. Jutrzenki) oraz wieś Wiktoryn (w rejonie dzisiejszej ul. Krańcowej). Drogę w rejonie dzisiejszej ul. Orzechowej przecinała też linia kolei radomskiej.

Ulica Łopuszańska (rejon ul. Flisa)

Ulica Łopuszańska (rejon ul. Flisa)

Ulica Łopuszańska
(rejon ul. Czereśniowej)

Zabudowania wzdłuż ulicy w większości dobrze przetrwały II wojnę światową, a droga w całości znalazła się w granicach Warszawy w 1951 roku. Już w 1954 roku uzyskała swoją współczesną nazwę, biegła wówczas od skrzyżowania z al. Krakowską i Bukszpanową na zachód, krzyżując się z ulicami Borsuczą, Kazimierza Wielkiego, Zbąszyńską, Wagonową, Narożną, Orzechową, Kolneńską, Nasienną, Porcelanową, linią kolei WKD z przystankiem WKD Raków, Jutrzenki i Czereśniową, by zakończyć się u zbiegu z Kleszczową i Krańcową, kilka było też nienazwanych dróg, które swoje nazwy otrzymały później. Dnia 22 lipca 1953 roku uruchomiono wzdłuż ulicy pierwszą linię autobusową 129, która połączyła ten rejon z przystankami przesiadkowymi w al. Krakowskiej i na ul. Połczyńskiej. Ulica została w dużej mierze zabudowana zakładami przemysłowymi.

Około 1974 roku ulicę przecięły Aleje Jerozolimskie, w latach 80. XX wieku zlikwidowano dochodzącą do Łopuszańskiej ul. Stefczyka, w latach 90. XX wieku wybudowano wiadukt nad al. Krakowską i nad linią WKD, a w latach 2009-2011 przebudowano węzeł i stworzono rondo u zbiegu z Alejami Jerozolimskimi (zdjęcia z budowy), zaś w latach 2013-2014 wyremontowany zostanie wiadukt nad linią WKD – prace nad pierwszą nitką rozpoczęły się 28 czerwca i trwały do 13 sierpnia 2013 roku. W połowie 2013 roku oficjalnie zaproponowano do realizacji trasę tramwajową przez ul. Łopuszańską od planowanej linii przez Dźwigową i Chrobrego na Służewiec – celowość budowy została zbadana przez specjalistów, którzy jednak uznali taką trasę za nieopłacalną i bezzasadną. Drugi etap remontu wiaduktu nad torami kolejowymi rozpoczęto 16 czerwca, a zakończono 31 sierpnia 2014 roku.

Autobus Scania CN270UB na linii 106 na ul. Łopuszańskiej

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z al. Krakowską i ul. Hynka (jako rondo J. Wojnara), po czym kieruje się na zachód, gdzie kolejno odchodzą od niej takie ulice Zbąszyńska, Kazimierza Wielkiego, Wagonowa, Flisa, Narożna, Rezerwowa, Orzechowa, Kolneńska, Nasienna, Porcelanowa, Przedpole, Działkowa, Równoległa, Pryzmaty, Światowa, Jutrzenki, Aleje Jerozolimskie (jako rondo Reagana) i Czereśniowa, by zakończyć się na skrzyżowaniu z Kleszczową i Krańcową.

Wzdłuż ulicy zachował się szereg przedwojennych domów oraz kamienic, które dzisiaj mieszczą się pod numerami: nr 3, nr 4/6, nr 5/7, nr 14, nr 15, nr 17, nr 19, nr 34, nr 98, nr 100, nr 102 i nr 118. Interesującym obiektem jest także Hala Przedsiębiorstwa Targów i Wystaw przy Łopuszańskiej 38. W otoczeniu ulicy powstaje też coraz więcej biurowców, m.in. Łopuszańska Office Park (nr 38c/d) czy Astrum Biznes Park (nr 95) na rogu ul. Jutrzenki (w budowie). W budowie znajduje się także centrum handlowe "Modo. Dom Mody" (nr 20).

Obok posesji nr 16 znajduje się także krzyż przydrożny (zdjęcie), a u zbiegu z ul. Równoległą znajduje się przystanek WKD Warszawa Raków.

Advertisement